Bez kategorii

Kiedy masz chwilę dla siebie – czyli relaks dla mamy

By  | 

Chwilami bycie mamą nas przerasta. Mamy tak wiele obowiązków, że zapominamy o swoich własnych potrzebach, ponieważ schodzą one na drugi plan. Co robić by ukoić skołatane nerwy. Jak efektywnie wykorzystać czas jaki mamy tylko dla siebie? Na te i inne pytania dotyczące relaksu dla mam odpowiemy w dzisiejszym tekście. Oto kilka porad jak nie zwariować w codziennym zabieganiu.

Nie muszę ale chcę

Bardzo ważne jest to aby umieć odnaleźć w sobie pozytywne myślenie. Każdy nasz dzień wypełniają dziesiątki zadań, które wykonujemy aż do totalnego wycieńczenia. Czujemy presję czasu, stres bo jeszcze czeka nas wiele pracy a nie mamy już sił. W takiej chwili warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym po co to wszystko robimy. To nie jest wcale tak, że jesteśmy niewolnicami. Wszystko to, co robimy, robimy dla dobra swojego i swojej rodziny. Poświęcamy się dla tych, których kochamy. Za każdym razem więc, gdy pomyślisz o tym, że musisz zrobić pranie i musisz zrobić zakupy pamiętaj, że wcale nikt cię do tego nie zmusza.

Wszystko to, jest wysiłkiem dla pożytku twojego i twoich bliskich. Postaraj się więc raczej myśleć o tym, że chcesz zadbać o swoje pociechy, chcesz aby jedli zdrowo i mieli czyste ubrania. Chcesz dać im to, co najlepsze. Nie jest to więc nieprzyjemny obowiązek, ale twoja rola jaką pełnisz każdego dnia, jako fundament rodziny. Zmień więc swoje nastawienie i koniecznie zmień negatywne myślenie z „muszę” na „chcę”.

Aktywnie odpoczywaj

Zawsze kiedy masz wolną chwilę dla siebie wykorzystaj ją w pełni. Oczywiście jeżeli potrzebujesz najzwyczajniej w świecie wreszcie nic nie robić albo zdrzemnąć się, jak najbardziej możesz na to wykorzystać ten czas. Ważne jednak abyś poczuła, że zrobiłaś coś zupełnie innego niż twoja codzienna rutyna. Wyjdź z domu, spotkaj się z przyjaciółkami, pójdź na imprezę, kup sobie nowy ciuszek. Daj sobie chwilę wytchnienia z dala od codziennych zmartwień. Najlepszą formą wypoczynku jest aktywny wypoczynek, dzięki niemu bowiem czujesz, że żyjesz. Możesz uprawiać sport, który dodatkowo pomoże ci zwalczać stres i produkować endorfiny a przy okazji także pozwoli ci utrzymać świetną figurę i formę, wytrzymałość i odporność fizyczną- jak widać, same zalety.

Bądź asertywna

Przy tym wszystkim pamiętajmy jednak, że żadna z nas nie jest robotem. Nie wystarczy nam naładowanie baterii, potrzebujemy w naszym życiu idealnej równowagi między pracą a odpoczynkiem. Bez umiejętności odmawiania, nigdy nie odnajdziemy tej równowagi, bo zawsze będzie ktoś kto poprosi by go wyręczyć, pomóc mu itd. Warto jest więc nauczyć się tego, by mówić nie,w każdej sytuacji gdy czujemy, że nie mamy już sił, lub że najzwyczajniej w świecie nie powinnyśmy wyręczać kogoś, kto tego dnia akurat poczuł się leniwym.

Nie możemy brać na siebie zbyt wielkiego ciężaru, dlatego umiejętnie rozkładajcie obowiązki na wszystkich członków rodziny. Tata jest równie ważnym filarem domostwa, powinien więc brać taki sam udział w codziennych obowiązkach i pracach domowych. Nie daj się wpędzić w rolę kury domowej, bo dziś kobieta jest kimś o wiele ważniejszym. Naucz się wyznaczać granice sobie i innym, nie przepracowuj się na siłę, tylko po to by udowodnić, że dasz radę. Pielęgnuj swoje siły i zdrowie, by starczyły ci na długie lata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.