odpoczynek

Czy wy też czasami potrzebujecie odpocząć od dzieci?

By  | 

Każda mama ma tysiące obowiązków. Pracuje 24/7 bez dni wolnych czy urlopów i nigdy nie jest za to wynagradzana, no chyba że uśmiechem na twarzy swojej pociechy. Jak możemy znaleźć w tym wszystkim chwilę dla siebie? Czy momenty wytchnienia i odpoczynku jest potrzebny mamie, która przecież „tylko siedzi w domu”? Niedawno o tym pisałam jakie są sposoby na relaks dla młodej mamy, więc zapraszam do zapoznania się z tym artykułem.

Od czego chcesz odpocząć?

Wydawać by się mogło, że przecież żadna matka nie chce być z dala od swego dziecka. Przecież bezgranicznie je kocha i nie chciałaby być od niego odseparowana. Czy tylko wyrodne, złe i samolubne matki chcą odpocząć od dzieci? Ależ nie, to właśnie te zdrowe i całkiem porządne mamy potrzebują chwili na to, by złapać dystans, spojrzeć na wszystko z nowej perspektywy, czy po prostu najzwyczajniej w świecie… wreszcie się porządnie wyspać!

Wszystkie to znamy

Chociaż dzieci to cały nasz świat, to potrafią nam przecież też dać porządnie w kość. Buntują się, krzyczą, kąsają, płaczą i robią sceny na środku supermarketu. Testują naszą anielską cierpliwość przy każdej możliwej okazji i każą nam wykorzystywać wszystkie swoje rezerwy energii. W pewnym momencie zauważasz, że opieka nad swoim maluszkiem, zajmowanie się domem nie sprawia Ci już takiej radości i staje się prawdziwym testem. To pierwszy znak, że potrzebujesz odpocząć.

Naładuj baterie!

Wystarczy czasem jeden dzień, czy może weekend poza domem. Pakujesz się i uciekasz na chwilę w inny świat. Albo wraz z partnerem albo z przyjaciółkami, czy też po prostu sama. Wiesz, że dziecko zostało w dobrych rękach (bo u Babci przecież najlepiej) i możesz się zrelaksować, dać sobie chwilę słodkiego lenistwa, gdy tylko ty jesteś w centrum uwagi. Możesz wtedy na nowo powrócić z utęsknieniem do swojego szkraba i docenić to ile radości daje Ci każdego dnia. Ale bez odpoczynku i relaksu, nigdy nie będziesz w stanie dać mu stu procent siebie. Pamiętaj więc o tym by zachować zdrową równowagę między ilością pracy i obowiązków a odpoczynkiem, snem i relaksacją.

Szukaj wsparcia

Nie jesteś sama. O tym zapominają wszystkie mamy, które pragną na własną rękę zrobić pranie, zakupy, obiad i jeszcze zabrać dziecko do lekarza. I nie potrzebują by je ktokolwiek wyręczał, bo świetnie dają sobie radę same. Do czasu… Nie jesteś jedynym rodzice, i nie wolno Ci o tym zapominać. Noszenie na barkach całego ciężaru rodzicielstwa samotnie nie skończyło się dobrze jeszcze chyba dla żadnej mamy. Nie musisz nic nikomu udowadniać, nie jesteś robotem. Pokaż, że też zasługujesz na chwilę lenistwa. Wymagaj od partnera pomocy, nawet wtedy kiedy wiesz, że sama dasz sobie radę. Nie musisz być idealną mamą. Bądź sobą, przyjmuj oferty pomocy, bo tylko tak możesz nadal czerpać radość z bycia mamą a nie tylko zaharowywać się każdego dnia. Twój mąż, partner niech także czuje się potrzebny. Daj również dziadkom szansę na to, by pobyli z wnuczkiem sam na sam, spędzili razem dzień czy nawet caały weekend bez rodziców. Wszystkim to Wam wyjdzie na dobre. Dziecko również nauczy się, że bez mamy i taty da się przeżyć i że nie jest to wcale takie straszne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *