edukacja

Matko czy doceniasz swojego męża ojca Twoich dzieci?

By  | 

Wszyscy cenimy macierzyństwo i rolę matki w życiu dziecka. Ojciec jest w tym wszystkim jakoś pomijany, jego funkcja i znaczenie w wychowaniu umniejszane i niedoceniane. Ale jeśli podzielimy wszystkie obowiązki rodzicielstwa na oboje rodziców, wówczas dostrzegamy, że bez Taty ani rusz. Należy dowartościowywać wszystkich ojców, tak aby czuli się potrzebni i ważni w procesie wychowania malucha.

Nie tylko mama!

Dziecko powinno wiedzieć, że może liczyć zarówno na mamę jak i tatę. Wsparcie obojga jest dla potomstwa niezmiernie ważne. Tato daje poczucie bezpieczeństwo, jest opoką dla całej rodziny, wspomaga i wspiera radą, siłą charakteru itd. Potrzeba nam uświadomienia sobie, że tacierzyństwo jest równie ważne i potrzebne jak macierzyństwo. Dziecko ma nie tylko mamę, do której może w chwili słabości pobiec, ale i tatę.

Przełamywanie stereotypów

Wszyscy znamy obraz matki-Polki, która kosztem własnego zdrowia ma zajmować się domem, dziećmi i najlepiej jeszcze pracować. Jest kurą domową, wychowuje dzieci, ogólnie jej miejsce jest przy garach. W tym samym czasie ojciec powinien ciężko harować w pracy albo ewentualnie siedzieć z piwem w ręku przed telewizorem i oglądać mecz. Taki obraz tkwi w wielu głowach do dziś. Czas wreszcie obalić te przestarzałe stereotypy.

Rola kobiety w społeczeństwie zmieniła się, są one teraz wysoko w hierarchii życia profesjonalnego, często zarabiają więcej niż meżczyźni. Dlatego na urlop rodzicielski często odchodzą obecnie ojcowie zamiast matek. Tak jest korzystniej ze względów finansowych. Tato wychowujący malucha, tato z wózkiem w parku, na spacerze lub w piaskownicy z dzieckiem nie powinien już dzisiaj zupełnie nikogo dziwić. Ale jednak dziwi, bo ludzie żyją przestarzałymi, zafiksowanymi w głowie uprzedzeniami o tym jak tylko matka jest w stanie zając się dzieckiem.

Daj wsparcie swojemu mężczyźnie!

Jeśli jesteś matką, pokaż swojemu facetowi, że w niego wierzysz. Wiesz, że nie jest wcale nieudacznikiem, jak ten stereotypowy tata z różnych dowcipów. Wcale nie jest niezorganizowany, zapominalski, nieprzygotowany i nieprzewidujący. Może i nie potrafi dokonać w kuchni takich cudów jak ty, ale ma wiele innych talentów, jest zaradny i chce się wykazać. Zostaw mu rodzicielską przestrzeń, w której może czuć się potrzebny, będzie się uczył, rozwijał i w której się sprawdzi. Jeśli będziesz mu natomiast wmawiać nieustannie, że nie poradzi sobie, nie ma ręki do dziecka, to on także zacznie w to wierzyć i już nie będzie tak chętnie pomagał ci w codziennych obowiązkach.

Tata jest numerem jeden!

Ojciec jest silny, mądry, cierpliwy i sprawiedliwy. W oczach dziecka umie i wie absolutnie wszystko. Jest wzorem do naśladowania dla chłopców i pierwszym ideałem mężczyzny dla dziewczynek. Spędzanie czasu z ojcem jest skarbem dla dziecka, tak samo tato czerpie ogromną lekcję pokory z przebywania ze swoim synem lub córką. Nie pozbawiajmy ich tego magicznego czasu, dajmy tatom szansę sprawdzić się w roli rodzica a zobaczymy, że wywiązują się z zadania wzorowo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.