ciąża

Konik na biegunach dla rocznego dziecka, czy to dobry pomysł?

By  | 

Zabawki na rynku są dzisiaj przeróżne. Interaktywne, nowoczesne, twórcze, edukacyjne. Ale nie oznacza to wcale, że ludzie nie są zainteresowani powrotem do przeszłości. Różne starsze gry i zabawy wracają do życia. Jednym z przykładów jest właśnie stary dobry konik na biegunach. Dzisiaj powiem więcej o zabawkach do bujania i o tym, jakie mogą mieć zalety dla naszego maluszka.

Dla małych i dużych

Kto powiedział, że bujany konik jest wyłącznie dla maluchów? Zarówno starsze i młodsze dzieci mogą się świetnie bawić poprzez bujanie się. Dzisiaj możemy znaleźć odpowiednio dostosowane do wieku koniki. Najmniejsze pociechy mogą skorzystać z pomocy podpórki, oparcia dla pleców. Wówczas mamy gwarancję, że nasz maluszek będzie bezpieczny podczas zabawy a jego konik przypominać będzie bardziej bujaczek, nie jest bowiem zawieszony wysoko nad ziemią i bieguny na jakich się buja są dość nisko. Wszystko to po to, aby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko spadnięcia.

Starsze dzieci mają oczywiście do wyboru modele większe i wyższe. Wówczas bujanie się jest większą frajdą, ponieważ mają większe pole i możliwość ruchu. Niektóre modele mają stopki aby ograniczyć zbyt energicznd rozkołysanie się dziecka, co oczywiście jest pożyteczne ze względów bezpieczeństwa.

Po co nam konik?

Jakie jednak są zalety takiej zabawki? Jak wpływa ona na nasze dziecko? Otóż sama czynność bujania się jest dla dziecka uspokajająca. Szczególnie najmniejsze szkraby uwielbiają być bujane, a więc taki konik oszczędza czas i siły mamy, która nie musi już wykorzystywać do tego własnych ramion (gdy nasz maluszek szybko rośnie, nie mamy już na to po prostu siły!).

Bujanie i powolne kołysanie są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecięcego mózgu. Poprawiają jego integrację sensoryczną oraz stymulują jego zmysły. Ruch jest dla dziecka bardzo ważny. Poza tym, kołysanie może okazać się pomocne przy różnych zaburzeniach rozwojowych i działa wówczas jako terapia. Dodatkowo jeszcze poprzez samodzielne kołysanie się i balansowanie dziecko rozwija swój błędnik i ćwiczy łapanie równowagi. Poprawia koordynację ruchową maluszka a także staje się pierwszym „sportem” jakie uprawia nasze dziecko. Wie, że ruch i aktywność fizyczna to dobra zabawa, co wykształca w nim dobrą postawę na przyszłość. Więc konik nie tylko koii i łagodzi ale też uczy i rozwija nasze dziecko.

To nie musi być tylko źrebak!

Najlepiej kiedy dziecko ma szansę odziedziczyć zabawkę po swoich rodzicach. Ale jeżeli Wasz konik już zaginął w odmętach strychu lub po prostu został wyeksploatowany, możecie znaleźć całkiem nowego. I to nie tylko konika. Dzisiaj możemy wybierać spośród wielu modeli, kolorów i zwierzaków. Zamiast konika można więc kupić na przykład sarenkę, zebra, wilka, owieczkę, lisa, biedronkę, lwa, królika a nawet gąsienicę czy małpkę. Producenci puścili wodze wyobraźni i możemy dzięki temu wybrać zwierzątko, które najbardziej lubi nasza pociecha. Poza tym są to zabawki ekologiczne, z przyjaznych dla dziecka materiałów, trwałe i można je także zrobić samemu. Tata ma szansę wykazać się umiejętnościami stolarskimi i talentami złotej rączki. Bo bujanie to naprawdę dobra zabawa, która przynosi dodatkowo naszemu dziecku wiele różnych zalet.

Remont pokoju dla dziecka na terenie Warszawy polecam www.versomalowania.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.