dzieci

Co kupić dziecku pod choinkę – Czyli pomysłowy Mikołaj

By  | 

Gdy nadchodzi świąteczny czas, wiemy że nasze pociechy będą oczekiwały czegoś wyjątkowego pod choinką. Jak jednak znaleźć prezent, który nie tylko zadowoli dziecko ale i sprosta wymaganiom rodziców? Czy zabawki edukacyjne mogą oczarować dzieci tak samo jak gry komputerowe i inne nowoczesne gadżety? I jak znaleźć złoty środek pomiędzy frajdą a nauką? Oto kilka naszych propozycji na pomysłowe zabawki pod choinkę, by pomóc wam w przedświątecznej gorączce zakupów. Zapraszam również do zapoznania się z moim artykułem o ekologicznych zabawkach.

Dla najmłodszych – układanki

Labirynty, klocki, wieże, drewniane piramidy – takie układanki budują u dziecka wiele nowych umiejętności. Nie tylko poprawiają zdolności manualne, chwytanie i precyzyjne umiejscawianie drobnych przedmiotów, ale także udoskonalają i rozwijają jego umysłowe umiejętności. Poprawiają kreatywne myślenie, rozwiązywanie problemów i inne. To zdecydowanie dobry pomysł dla tych najmniejszych pociech, w wieku od jednego roczku do około dwóch lat, w zależności od poziomu zaawansowania zabawki, ale również i większe dzieci mogą znaleźć coś dla siebie bo układanki rozwijają każdego. Pomagają nam uczyć się kolorów i kształtów, sortować i grupować podobne do siebie elementy.

Dla większych dzieci – rozwijanie kreatywnego myślenia

Mali twórcy mogą nas zaskoczyć bogactwem wyobraźni. Dlatego warto jest zainwestować w rozwój tych cech, które odpowiadają za kreatywne działania. Zestawy małego majsterkowicza to coś co pomoże maluchom znaleźć różne talenty jakie mają w sobie, by w przyszłości mogli nad nimi pracować i rozwijać je. Dodatkowo dla takich dzieciaków ze zdolnościami manualnymi można też wyszukać świetne zabawki do DIY czyli do it yourself. Dzięki nim, dzieci uczą się jak tworzyć coś z niczego, wymyślać nowe sposoby wykorzystania znanych ima materiałów i przedmiotów oraz poczuć radość z tworzenia czegoś zupełnie nowego i niepowtarzalnego. Wszystkie pomysłowe dzieci się w tym odnajdą.

Instrumenty muzyczne – dla małych i dużych

Czy wiedzieliście o tym, że Mozart skomponował swoje pierwsze dzieło już w wieku pięciu lat? Geniusz muzyczny może się objawić w bardzo wczesnym etapie życia, stąd też ważne jest aby dać dziecku szansę wykazania się już w młodym wieku. W zależności od tego czy jest to maluch, czy większe dziecko możemy dobrać odpowiedni instrument, cymbałki lub miniperkusja dla 2 lub 3latków. Dla większych skrzypce, trąbka, fortepian. Warto wybadać swojego malucha, czy lubi bardziej rytmiczną muzykę, czy melodię konkretnego instrumentu, jakie dźwięki lubi. Można zacząć też od gitary, bo jest to popularny i łatwo dostępny instrument.

Ważne jednak by trafić w gusta muzyczne swojego dziecka. Gra na jakimkolwiek z instrumentów rozwija półkule mózgowe, różne typy inteligencji oraz pozytywnie wpływa na ogólny rozwój psychofizyczny dziecka. Oczywiście nic na siłę, jeżeli nasze dziecko nie przejawia chęci nauki gry na jakimkolwiek instrumencie, nie czerpie z tego żadnej radości, nie musimy kupować od razu karnetu lekcji gry na cały rok. Warto jednak spróbować, by przekonać się jaki talent wykazuje nasza pociecha.

Sprawiaj radość i edukuj

Zabawki nie mają na celu jedynie zająć dziecko, tak by się nie nudziło. Każda chwila jego wzrostu i rozwoju jest bowiem szansą na naukę. Dlatego istotne jest połączenie zabawy z nauką za każdym razem kiedy kupujemy nową zabawkę. Niech wszystko co otacza nasze dziecko zarówno bawi je, jak i uczy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.