Bez kategorii

Jakie ekologiczne zabawki dla dziecka wybrać

By  | 

Coraz więcej osób myśli odpowiedzialnie o szkodach jakie wyrządzamy środowisku w jakim żyjemy. Produkujemy każdego dnia tak wiele odpadów, których nie jest w stanie biodegradować nasza planeta, że wkrótce będzie to jednym z największych problemów ludzkości. Dlatego już teraz należałoby pomyśleć jak możemy zmieniać nasze nastawienie, nasze zachowania konsumpcyjne przede wszystkim, by zapobiegać ekologicznej katastrofie. Musimy dbać o świat w jakim przyjdzie żyć naszym dzieciom. Stąd też dziś będziemy mówić właśnie o zabawkach ekologicznych.

Wybieraj odpowiednie materiały

Gdy kupujemy dziecku nową zabawkę zazwyczaj myślimy o takich czynnikach jak jej cena, użyteczność, edukacyjne właściwości kupowanego towaru. Rzadko jednak rozważamy to, z jakiego materiału została wykonana. Plastik w różnych formach zalał rynek zabawek i jest teraz wiodącym materiałem z jakiego produkuje się wszelkie możliwe zabawki. Takie materiały szybciej się psują, łamią i nie wiemy też jaki wpływ mają te substancje na nasze pociechy, bo ileż się mówi o truciznach wchodzących w skład takich materiałów.

Pomyślmy jednak o tym, jakimi zabawkami bawili się nasi rodzice a przed nimi dziadkowie.

Drewno, wełna, bawełna- takie właśnie materiały dominowały w produkcji. Drewniane zabawki były niemalże niezniszczalne i można je było dziedziczyć z pokolenia na pokolenie. Misie i lalki z naturalnych materiałów łatwo było naprawić, zszyć, załatać. Dzisiejsze plastikowe lalki po prostu się wyrzuca. To takie proste pozbyć się starej zabawki, ale czy nie lepiej kupić taką, której żywotność byłaby o wiele dłuższa niż kilka dni lub tygodni?

Zdrowie dziecka na pierwszym miejscu

Toksyny, jady, trucizny- to wszystko podobno znajduje się w plastikach jakimi otaczamy siebie i swoje dzieci. Substancje trujące zawarte w plastikowych opakowaniach i innych przedmiotach codziennego użytku są przedmiotem sporu już od wielu lat i wydaje się, że nie dowiemy się jak to wygląda w rzeczywistości. Ale jeśli kupimy zabawki z ekologicznych materiałów, nie musimy się martwić o to, czy atesty zdrowia na opakowaniach zabawek są tylko chwytem marketingowym, czy faktycznymi nformacjami. Zdrowie naszych pociech powinno stać się absolutnym priorytetem, dlatego też właśnie ekologiczne zabawki produkowane z naturalnych materiałów zyskują na popularności.

Zalety zabawek eko

Wszyscy wiemy, że materiały biodegradowalne, pochodzenia naturalnego są o wiele trwalsze. Najprawdopodobniej są też i zdrowsze od plastikowych, sztucznych i przetworzonych. Ale jakie inne zalety mają drewniane zabawki? Są one bezpieczniejsze i prostsze. To ich elegancja i prostota sprawiają, że dziecko samo w kreatywny sposób może z nich tworzyć coś niezwykłego, pobudzają ich wyobraźnię i dają pole do popisu nowym pomysłom. Dziecko nie potrzebuje bowiem tysiąca ogłupiających bodźców, światełek, melodii, wibrowania i innych tanich efektów. Samo potrafi stworzyć sobie świat pełen fantazji i magii- nie odbierajmy mu tego. Dodatkowo ogromnym plusem jest to, że takie zabawki nie zawsze musimy kupować, bo możemy je zwyczajnie zrobić samemu. Miś uszyty przez mamę, auto sklejone przez tatę będzie miało dla dziecka o wiele większą wartość emocjonalną, niż zabawka kupiona w sklepie i wyprodukowana w milionach zupełnie identycznych egzemplarzy.

A ty jakie zabawki wybierasz dla swojej pociechy?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.