dzieci

Co może robić tata z dzieckiem – proste zabawy i tyle radości

By  | 

Nowoczesny tato potrafi zająć się swoim maluszkiem. Wspierajmy go i motywujmy, nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy kiedy nie udaje mu się wszystko tak idealnie jak nam mamom. Dzięki temu nie tylko wytworzysz między Waszą pociechą i tatą więź i wyjątkową relację na całe życie, ale także przy okazji znajdziesz w zapracowanej rutynie codzienności wolną chwilkę tylko dla siebie.

(Nie)Zwykły spacer z tatusiem

Kiedy maluch spaceruje z mamą, wygląda to zupełnie inaczej niż przy wyjściu z tatą. Mama ma skłonności do nadopiekuńczej troski o dziecko, nie pozwalając mu na wchodzenie w krzaki i odejście zbyt daleko. Tato natomiast daje dziecku większą swobodę, pobudza to w nim naturalnego odkrywcę, który wszystkiego chce spróbować na własnej skórze.

Wspólnie przygotowywanie posiłków

Nie każdy mężczyzna jest niezdarą w kuchni. Przecież najsłynniejsi kucharze świata są właśnie facetami! Pozwól więc na wspólne weekendowe gotowanie taty i malucha. Wówczas razem mogą odkrywać tajniki kuchni. Dla dziecka szansa na to by rozbijać jajka i ugniatać ciasto to naprawdę wielka frajda. Zaufaj im obojgu i pozwól na to, by od czasu do czasu to oni zajęli się przygotowaniem posiłku dla całej rodziny.

Kąpiel na wesoło – tatuś się plucha 🙂

Wykąpanie maluszka może okazać się świetną okazją do wspólnej zabawy z tatą. Wszystkie dzieci lubią pluskać się w wodzie, kąpanie nie wymaga również od taty żadnych skomplikowanych umiejętności ani wiedzy. Dla większego komfortu psychicznego taty najpierw pokaż mu jak robisz to sama, niech pomaga Tobie w umyciu malucha. Z czasem zobaczysz, że radzi sobie nie gorzej od Ciebie i ma z tego ogromną radość zarówno on, jak i Wasza pociecha.

Wspólna lektura

Czytanie dzieciom rozwija je już od najmłodszego wieku. Rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo itd. Czytać może równie dobrze tata. Dziecko na pewno doceni to, że może się wtulić w jego silne ramiona i słuchać jego kojącego głosu. Może być to niekiedy jedyna szansa na spędzenie czasu razem dla tych ojców, którzy pracują całymi dniami i jedynie wieczorem widują swoje pociechy.

Usypianie szkraba

W tym mistrzami są oczywiście mamy. Ale tato wcale nie musi być w tym gorszy. Zasypianie u boku taty może być dobrą okazją dla malucha do tego, by docenić obecność i bliskość ojcowskiego objęcia. Przed snem mają też okazję do wspólnej relaksacji czy zabawy, przytulania i pieszczot. To także idealny sposób na wytworzenie wspólnych rytuałów codzienności dla tych tatusiów, którzy muszą długie godziny spędzać w pracy. Dzięki temu nie czują się pomijani i odseparowani, bo mają także szansę na to aby nacieszyć się swoim maluszkiem. Tato potrafi przygotować dziecko do przejścia w krainę snów równie dobrze jak mama.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.