dzieci

Czy rozpieszczanie dziecka jest dobre? Hmm – Moje zdanie!

By  | 

Każdy z nas rodziców staje przed niełatwym zadaniem wychowania swego dziecka. Chcemy by było w przyszłości człowiekiem mądrym, pracowitym, odpowiedzialnym. Dlatego robimy wszystko co w naszej mocy aby nauczyć małego człowieka w dzieciństwie tych najważniejszych, podstawowych wartości, które chcemy by potem samo w życiu wyznawało i naśladowało. Na drodze staje jednak wiele przeszkód, jedną z nich jest właśnie rozpieszczanie.

Dlaczego je rozpieszczamy?

Nasze dziecko jest dla nas niezaprzeczalnie tym największym skarbem jaki mamy. Kochamy nasze dzieci nad życie i chcemy im zawsze dać tylko to, co najlepsze. Niekiedy uważamy, że na swoich dzieciach należy zrekompensować swoje własne niedostatki z dzieciństwa, gdy nie mieliśmy wszystkiego tego, o czym zamarzyliśmy. Stąd bierze się w nas potrzeba rozpieszczania dziecka, poświęcania mu szczególnej uwagi i troski, co niekiedy może się skończyć nie za dobrze.

Rozwydrzony dzieciak- wynik rozpieszczania?

Często słyszymy historie o niegrzecznych dzieciach, wyrastających bez szacunku do otoczenia, złośliwych urwisów dla których nie istnieją żadne autorytety. Czy to właśnie efekt rozpieszczania przez rodziców? Jak to się mogło stać? Przecież kochali je tak bardzo, że aż… no właśnie. Tak bardzo, że nie wyznaczyli mu granic, reguł ani zasad jakimi ma się kierować. Takie dziecko wyrasta na dziko, bo świat nie ma żadnych ram, może robić co chce i manipulować uczuciami kochających rodziców, by dostać to czego pragnie. Więc, odpowiedź na zadane wyżej pytanie brzmi- tak, rozpieszczanie ma destrukcyjny wpływ na charakter młodego człowieka.

Znajdź złoty środek

Ostatecznie trudno jest zdecydować jaką dawkę miłości i troski mamy okazywać swojemu dziecku aby nie zepsuć jego charakteru i nie zatamować rozwoju jego samodzielnej, silnej osobowości. Wszystko z umiarem. Jeśli mocno kochamy, równie surowo musimy wyznaczać granice, ustalać zasady i reguły, by świat w jakim żyje dziecko nie był światem bezprawia. Kiedy dziecko poczuje, że prowadzi go przez życie silna ale kochająca ręka, będzie wyrastało w świadomości swoich obowiązków wobec innych. Będzie wówczas wyrastało na odpowiedzialnego człowieka, tak jak tego właśnie pragnęliśmy jako rodzice.

Rozpieszczaj z głową

Kiedy czujesz potrzebę rozpieszczania swojego dziecka, pamiętaj o tym, by miało to głębszy sens. Nie dawaj mu zawsze wszystkiego tego, o co poprosi i wszystkiego czego zapragnie. Dziecko musi zrozumieć, że nie wszystko w życiu przychodzi łatwo, za darmo i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Świat nie jest miejscem gdzie spełniają się wszystkie nasze życzenia. Spraw, aby dziecko zrozumiało to, że na wszystko w życiu musi samodzielnie zapracować. Stwórz jasny i klarowny system nagród, dzięki któremu za wypełnianie swoich powinności w szkole i w domu dziecko będzie dostawało wymarzone zabawki, kieszonkowe, ekstra wypady z rodzicami w wyjątkowe miejsca. Słowem- jego życzenia i marzenia będą się spełniać tylko wtedy, jeśli najpierw samo dziecko da z siebie odrobinę wysiłku i pracy. Tylko tak będzie w stanie funkcjonować dobrze w dorosłym życiu, gdy pozna cenę ciężkiej pracy, wysiłku, odpowiedzialności. Wydaje się to brzmieć bardzo poważnie, ale musimy się tego uczyć wszyscy już od najmłodszych lat. Warto więc zacząć jak najwcześniej, przystosowując się do możliwości dziecka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *