dzieci

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze – na co zwrócić uwagę

By  | 

Nasz maluszek odkrywa cały świat wokoło siebie i chce doświadczyć jak najwięcej. Na swojej drodze może jednak spotkać różne zagrożenia, przed którymi to właśnie my, rodzice, musimy je ochraniać każdego dnia. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa dziecka? Czego absolutnie robić nie wolno i jak przewidywać różne sytuacje zanim się wydarzą? O tym dzisiaj w krótkich siedmiu punktach.

1 Nadzoruj jedzenie

Twój maluch nie może zostać pozostawiony sam na sam z jedzeniem. Wydaje się, że nic nie może się mu stać, ale ryzyko zadławienia jest zbyt wielkie, szczególnie w przypadku mniejszych dzieci. Wtedy każda pestka, skórka, czy duży kąsek jedzenia może okazać się śmiertelnie niebezpieczny. Uważaj co przygotowujesz do jedzenia i obserwuj w trakcie posiłku każdą niepożądaną reakcję.

2 Bezpieczna podróż

W trakcie jazdy autem może wydarzyć się wszystko. Dlatego nim wsiądziecie do samochodu pamiętaj o pasach, foteliku i poduszce powietrznej. Ta ostatnia może być dla dzieci niebezpieczna, stąd dzieci poniżej dwunastego roku życia nie powinny z nią mieć styczności, nie wolno im podróżować na przednim siedzieniu. Dobieraj fotelik do wzrostu i masy dziecka, pamiętaj też o zdjęciu śliskich ubranek (wierzchnie okrycie) by maluch nie wysmyknął się spomiędzy zapięcia.

3 Spokojny sen

Najmniejsze dzieci mogą być narażone na niebezpieczeństwo nawet podczas snu. Ich łóżeczko musi być właściwie przystosowane: małe odstępy między szczebelkami, jak najmniejsza ilość zabawek w środku, odpowiednio twardy i płaski materac i spanie w pozycji na plecach.

4 Miniaturowe niebezpieczeństwo

Wiele zabawek ma różne drobne elementy w składzie. Klocki lego i różnego rodzaju układanki są zagrożeniem dla maluszków. Pamiętaj by dostosowywać zabawki do wieku dziecka, dobieraj takie gry które będą bezpieczne i nie ma ryzyka połknięcia, zadławienia czy uduszenia którymkolwiek z materiałów.

5 Substancje chemiczne

Wszelkie środki do czyszczenia i chemikalia mogące stworzyć zagrożenie przechowuj w miejscu niedostępnym dla dziecka! Ucz je, że nie wszystko można wypić, dotknąć i spróbować.

6 Bezpieczna zabawa

Każdej wyprawie na rower, deskorolkę itd musi towarzyszyć kask i ochraniacze. Kask chroni najważniejszy organ twojego dziecka- mózg i czaszkę przed jakimkolwiek urazem!

7 Apteczka pod ręką

Miej przy sobie w aucie i w domu zawsze pełną apteczkę, wyposażoną w najważniejsze elementy!

A na co ty zwracasz szczególną uwagę jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Twego dziecka?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.