dzieci
Jak rozwijać mowę swego dziecka – parę prostych ćwiczeń
To jak szybko nasza pociecha zacznie mówić oraz poziom poprawności wymowy zależeć będzie w dużej mierze od naszej pracy jako rodziców. Bardzo ważna jest nasza rola, ponieważ to od nasz w pierwszej kolejności wszystkiego nauczy się dziecko. Dlatego potrzeba znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym będziemy mogli kontrolować rozwój mowy naszego malucha. Oto dziesięć kroków, które pozwolą nam wspomagać mówienie i ogólny rozwój dziecka w zakresie logosfery.
-
Ćwicz oddech i narządy mowy
Postaraj się pomagać swojemu dziecku wykształcić właściwy sposób oddychania, tak by narządy mowy pracowały poprawnie. Dodatkowo możecie razem ćwiczyć narządy artykulacji poprzez różne zabawy. Naśladujcie różne odgłosy i dźwięki jakie wydają zwierzaki oraz maszyny (pociąg, samolot itd). Na przykład syczenie węża, bzyczenie pszczoły, klaskanie językiem, cmokanie i inne.
-
Nauka przez naśladowanie
Jak w powyższym punkcie ćwiczycie przez zabawę, ale tutaj chodzi o to aby usłyszane wokoł dźwieki powtarzać i odtwarzać samodzielnie. Chodzi o powtarzanie odgłosów zasłyszanych z otoczenia dziecka.
-
Ucz nowych nazw
Dzięki temu jak dziecko samo próbuje nazywać różne przedmioty wokół siebie, widzisz jakich słów mu brakuje. Dlatego za każdym razem nazwij razem z nim właściwie przedmiot albo czynność, jaką stara się jezykiem ciała czy odgłosami opisać maluch. Dzięki temu wie, jak formulować słowa a nie wymyśla na nie swoje własne, dziecięce nazwy.
-
Poszerzaj słownictwo
Często główną rolę w nauce spełnia nazywanie wszystkiego wokoło, podczas posiłku, zabawy i wszystkich codziennych czynności. To co dziecko widzi każdego dnia i zna, umie potem dzięki temu określić słowem- zabawki, ubranka i inne.
-
Nie wyśmiewaj, nie strofuj
Zachęcaj dziecko do wysiłku i pracy nad wymową, ale nigdy nie poprawiaj go bezustannie, nie śmiej się gdy źle wymówi jakieś słowo. Nie krzycz kiedy go nie rozumiesz. Cierpliwie czekaj na jego stopniowy rozwój i naukę słów. Utrzymuj z nim kontakt wzrokowy podczas rozmowy, zachęcaj gestami, wspieraj pochwałami za każdym razem gdy ładnie coś wymawia.
-
Pytaj i rozmawiaj
Traktuj dziecko jak swojego rozmówcę. Inspiruj je do rozmowy, zachęcaj je do mówienia. Zadawaj mu pytania jakie będą go motywować do odpowiedzi, wyrażania siebie i swoich myśli. Oczekuj opisywania różnych czynności, sprawdzaj czy rozumie polecenia i pytania jakie wychodzą od ciebie. Niech ono naśladuje ciebie, opisuj więc to co robisz, każdą codzienną czynność. Nazywaj także różne emocje i odczucia. Przy tym pamiętaj aby słownictwo nie było zbyt zaawansowane i trudne. Musi odpowiadać potrzebom dziecka.
-
Czytanie rozwija podwójnie
Kiedy czytasz dziecku nie tylko budujesz w nim miłość do lektury, wzmacniasz waszą wspólną relację ale także rozwija wyobraźnię. Przy okazji także poszerza zasób słownictwa i poprawia dziecięcą koncentrację. Pamiętaj o tym, że to od ciebie dziecko uczy się poprawnej mowy, więc staraj się mówić wyraźnie, poprawnie gramatycznie, unikaj potocznych, slangowych wyrażeń oraz rzecz jasna wulgaryzmów i przekleństw.
0 comments