dzieci

Jak umilić dziecku kąpiel, domowe rytuały kąpielowe

By  | 

Czas kąpieli to wyjątkowa chwila. Dzieci lubią wodę, ponieważ przypomina im środowisko w jakim spędziły ostatnie dziewięć miesięcy. Przy tym kąpiel jest przyjemną zabawą w wodzie, daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa, bo zawsze jest przy dziecku ktoś dorosły. Jakie są ulubione dziecięce rytuały? Co zrobić aby umilić swojemu maluszkowi czas kąpieli jeszcze bardziej?

Po co nam rytuały?

No właśnie? Jakie jest ich znaczenie i czy tak naprawdę ich potrzebujemy? My dorośli, znajdujemy w nich rutynę i nudę, dzieci na odwrót. Rytuał jest dla nich synonimem stałośći, bezpieczeństwa, pewnego gruntu- wiedzą, że wszystko jest tak jak powinno być i po staremu. Dlatego właśnie rytuały są dla dziecka bardzo istotne i potrzebują ich, by czuły się pewnie, bezpiecznie i komfortowo.

Ulubiona zabawka do kąpieli

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rytuałów maluszka jest właśnie posiadanie swojej ulubionej zabawki na każdą okazję- do zasypiania, do jedzenia, do spacerów i właśnie do kąpieli. Może być to fantazyjne mydełko, kaczuszka lub inne. Obecnie jst do znalezienia całe mnóstwo zabawek do kąpieli, pamiętajmy jednak, że oprócz tego, że mają być one frajdą dla dziecka, muszą być jeszcze higieniczne. Co to oznacza? Najlepiej jeśli da się je łatwo umyć, wyczyścić i usunąć z nich wodę. Inaczej, nagromadzona w środku będzie brzydko pachnieć i stanie się wylęgarnią bakterii, należy więc mieć to na uwadze kupując kąpielowe gadżety dla naszej pociechy.

Jakie kosmetyki stosować do kąpieli dziecka

Koniecznie pamiętaj o tym, by kosmetyki jakich używasz do kąpieli z dzieckiem, muszą być dlań dostosowane. Niech nie będą po nich piekły oczka ani uczulała się skóra. Muszą być to bardzo delikatne kosmetyki, specjalnie dla dziecięcej skóry, które będą bezpieczne i nie wywołają żadnej niepożądanej reakcji. Wiele firm ma już takie hypoalergiczne produkty w swojej oferty i można także łatwo znaleźć na rynku kosmetyki takie jak szampony itd z serii „no tears” czyli bez łez- dzięki nim oczka malucha nie będą podrażnione. Łagodność i bezpieczeństwo to najważniejsze elementy.

Wspólne zabawy podczas pluskania w wannie

Najwięcej frajdy znajdzie maluch w interakcji z rodzicami. Dlatego dobrze jeśli wymyślicie jakieś gry i zabawy w wodzie. Chodzi o to, by umilić czas, aby kąpiel nie była tylko obowiązkiem ale aby była czasem spędzonym z bliskimi. Jedną z wielu gier jakie możecie w tym czasie przeprowadzić jest zabawa w morski sztorm. Polega ona na tym, że wspólnie wywołujecie rękami fale, które zmiotą z powierzchni wody różne zabawki- czyli statki morskie. Innym elementem oprócz wody, jaki możecie wykorzystać do zabawy jest kąpielowa piana. Wystarczy, że będziecie z niej lepić zabawne kształty, tworzyć niezwykłe fryzury na głowie maluszka, albo też lepić z piany brodę itd. Wymyślajcie swoje własne ulubione gry, na pewno nie zabraknie Wam w kąpieli inwencji twórczej i maluch sam pokaże co sprawia mu radość.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.