dzieci

Bezpieczny dom dla niemowlaka – jakie osłony i zabezpieczenia

By  | 

Gdy na świat przychodzi Wasza pociecha chcecie aby wszystko wokoło było przyjaznym otoczeniem dla raczkowania i odkrywania. Priorytetem jest tutaj oczywiście bezpieczeństwo w domu, tak by nic nie zagrażało wszędobylskiego szkrabowi. Ważne jest by przystosować cały dom jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, aby nowe otoczenie w jakim się znajdzie było już zaadaptowane odpowiednio do jego wymogów. Oto kilka porad dotyczących zabezpieczeń i osłon w domu jakie powinniście koniecznie wprowadzić gdy Wasze rodzinne grono ma się zaraz powiększyć.

Ochrona łóżeczka dla dziecka

Pierwszym miejscem gdzie maluszek spędzi większość swojego czasu, szczególnie na początku etapów rozwojowych to właśnie łóżeczko. Maluszek musi dużo spać, a nim nauczy się siadać czy raczkować łóżko będzie jego stałym miejscem. Właśnie po to zabezpieczenia łóżka i osłony na jego brzegi są nam potrzebne. Dodatkowo ważne jest aby dziecko nie mogło wypaść czy wyjść z łóżeczka samo. Przy tym brzegi łóżka nie mogą mieć dziur czy przerw na tyle dużych aby maluszek wsadził tam główkę itd.

Gniazdka elektryczne i jak je zabezpieczyć

Zaślepki na gniazda elektryczne w całym domu to druga najważniejsza rzecz. Porażenie prądem u bardzo małego dziecka może pozostawić ślady na całe życie, koniecznie więc należy się o to zatroszczyć na pierwszym miejscu. Możesz zaślepki umieścić jedynie na tych gniazdkach które umieszczone są dość nisko i będą mogły stanowić zagrożenie dla maluszka, albo po prostu dla pewności zamontować je w całym domu, z myślą o rosnącym dziecku.

Meble, szafki i szuflady

Narożniki na meble są absolutną koniecznością. Wszystkie kanty mebli, rogi stołów i inne ostre krawędzie muszą być zabezpieczone aby maluszek uniknął guzów i stłuczeń. Dodatkowo wiadomo, że maluszek chętnie będzie operował rączkami tak aby dostać się do środka wszelkich możliwych szuflad i szafek. Dziś możemy zamontować w szafkach każdego typu prosty mechanizm, który otwiera szafkę na pchnięcie, co sprawia, że dziecko nie ma klamki ani uchwytu za który może złapać. Szuflady mogą mieć także dodatkowo barierę w otwieraniu, której maluszek nie będzie w stanie otworzyć więc wszystkie nasze noże będą ukryte w dostatecznie bezpiecznym miejscu.

Bramki ochronne

Niebezpieczne pomieszczenia w domu, schody i inne najlepiej jest zabezpieczyć przy pomocy bramki. Tak mamy pewność, że nasza pociecha nie wdrapie się na schody albo nie wejdzie do kuchni pełnej niebezpiecznych narzędzi jak noże, widelce itd. Zagródź wejście i wyjście do pokojiku maluszka albo po prostu do tych miejsc, których nie chcesz pozostawiać w zasięgu dziecka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.