dzieci

Jak rozwijać mowę swego dziecka – parę prostych ćwiczeń

By  | 

To jak szybko nasza pociecha zacznie mówić oraz poziom poprawności wymowy zależeć będzie w dużej mierze od naszej pracy jako rodziców. Bardzo ważna jest nasza rola, ponieważ to od nasz w pierwszej kolejności wszystkiego nauczy się dziecko. Dlatego potrzeba znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym będziemy mogli kontrolować rozwój mowy naszego malucha. Oto dziesięć kroków, które pozwolą nam wspomagać mówienie i ogólny rozwój dziecka w zakresie logosfery.

  • Ćwicz oddech i  narządy mowy

Postaraj się pomagać swojemu dziecku wykształcić właściwy sposób oddychania, tak by narządy mowy pracowały poprawnie. Dodatkowo możecie razem ćwiczyć narządy artykulacji poprzez różne zabawy. Naśladujcie różne odgłosy i dźwięki jakie wydają zwierzaki oraz maszyny (pociąg, samolot itd). Na przykład syczenie węża, bzyczenie pszczoły, klaskanie językiem, cmokanie i inne.

  • Nauka przez naśladowanie

Jak w powyższym punkcie ćwiczycie przez zabawę, ale tutaj chodzi o to aby usłyszane wokoł dźwieki powtarzać i odtwarzać samodzielnie. Chodzi o powtarzanie odgłosów zasłyszanych z otoczenia dziecka.

  • Ucz nowych nazw

Dzięki temu jak dziecko samo próbuje nazywać różne przedmioty wokół siebie, widzisz jakich słów mu brakuje. Dlatego za każdym razem nazwij razem z nim właściwie przedmiot albo czynność, jaką stara się jezykiem ciała czy odgłosami opisać maluch. Dzięki temu wie, jak formulować słowa a nie wymyśla na nie swoje własne, dziecięce nazwy.

  • Poszerzaj słownictwo

Często główną rolę w nauce spełnia nazywanie wszystkiego wokoło, podczas posiłku, zabawy i wszystkich codziennych czynności. To co dziecko widzi każdego dnia i zna, umie potem dzięki temu określić słowem- zabawki, ubranka i inne.

  • Nie wyśmiewaj, nie strofuj

Zachęcaj dziecko do wysiłku i pracy nad wymową, ale nigdy nie poprawiaj go bezustannie, nie śmiej się gdy źle wymówi jakieś słowo. Nie krzycz kiedy go nie rozumiesz. Cierpliwie czekaj na jego stopniowy rozwój i naukę słów. Utrzymuj z nim kontakt wzrokowy podczas rozmowy, zachęcaj gestami, wspieraj pochwałami za każdym razem gdy ładnie coś wymawia.

  • Pytaj i rozmawiaj

Traktuj dziecko jak swojego rozmówcę. Inspiruj je do rozmowy, zachęcaj je do mówienia. Zadawaj mu pytania jakie będą go motywować do odpowiedzi, wyrażania siebie i swoich myśli. Oczekuj opisywania różnych czynności, sprawdzaj czy rozumie polecenia i pytania jakie wychodzą od ciebie. Niech ono naśladuje ciebie, opisuj więc to co robisz, każdą codzienną czynność. Nazywaj także różne emocje i odczucia. Przy tym pamiętaj aby słownictwo nie było zbyt zaawansowane i trudne. Musi odpowiadać potrzebom dziecka.

  • Czytanie rozwija podwójnie

Kiedy czytasz dziecku nie tylko budujesz w nim miłość do lektury, wzmacniasz waszą wspólną relację ale także rozwija wyobraźnię. Przy okazji także poszerza zasób słownictwa i poprawia dziecięcą koncentrację. Pamiętaj o tym, że to od ciebie dziecko uczy się poprawnej mowy, więc staraj się mówić wyraźnie, poprawnie gramatycznie, unikaj potocznych, slangowych wyrażeń oraz rzecz jasna wulgaryzmów i przekleństw.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.