dzieci

Nauka dziecka przez naśladownictwo – mama pierwszy nauczyciel

By  | 

Nasza pociecha uczy się każdego dnia wielu nowych umiejętności. Co chwilę poznaje nowe dźwięku, kolory, słowa itd. Świat wokół jest tak różnorodny i pełen bodźców, że maluch może codziennie wchłaniać tysiące nowych informacji. Otoczenie dziecka jest dla niego najważniejszych źródłem wiedzy, dlatego nie dziwi wcale fakt, że to najbliższe osoby są właśnie dla maluszka istotnymi nauczycielami. To od rodziców i starszego rodzeństwa uczymy się najwięcej w początkowej fazie rozwoju. Jest to bowiem nauka przez naśladowanie wszystkiego tego, co dziecko zaobserwuje.

Widzisz, powtarzasz, uczysz się

Te trzy kroki to właśnie schemat pracy dziecka. Wszystko to, co maluszek zaobserwuje w ciągu dnia stara się powtarzać. Czasem lepiej, czasem gorzej ale dziecko naśladuje wszystko to co robimy. Dzięki temu uczy się podstawowych czynności i różnych zachowań właśnie od swoich rodziców, braci i sióstr. Jeśli macie więcej niż jedną pociechę, na pewno zauważyliście jak starszy z rodzeństwa jest wzorem dla młodszego. Maluch kopiuje wszystkie zachowania starszego brata czy siostry, podąża za nim krok w krok i uczy się tak wiele. Dlatego ważne jest tutaj to, co reprezentujemy całym sobą.

Ciężar odpowiedzialności

Gdy rodzi się nam nasz mały skarb musimy być w stanie zerwać ze wszystkimi złymi przyzwyczajeniami i nałogami właśnie dla jego dobra. To idealny czas by rzucić palenie, przestać wgapiać się w telewizor lub komputer przez długie godziny, kontrolować swoje emocje, pielęgnować realcje z bliskimi itd. Po co to wszystko? Bo jesteś człowiekiem, którego każdego dnia obserwować będzie twoja pociecha i naśladować wszystko to, co robisz. Jeśli więc używasz na codzień wulgarnego języka, oczywiście nauczy się tego i twoje małe dziecko. Czy naprawdę tego właśnie chcemy?

Pokaż to, co najlepsze

Amerykanie nazywają to „role model” czyli przykład do naśladowania i wzór. Jesteś teraz nauczycielem numer jeden dla swojego dziecka. Pokaż mu zawsze i w każdej sytuacji jak powinien zachować się porządny człowiek, bądź wzorem cnót i pracuj nad sobą aby dać dziecku jak najlepszy przykład. Myśl nad tym co mówisz, jak się zachowujesz w danej sytuacji aby mieć pewność, że dajesz dziecku jasny komunikat.

Czyny silniejsze niż słowa

Jeśli próbujesz nauczyć swojego malucha, że należy myć ząbki każdego wieczora przed snem i wmawiasz mu to nieustannie, osiągniesz znikomy efekt. Jeśli natomiast myjesz zęby wraz z dzieckiem, nie musisz już łączyć tego z żadnym długim kazaniem na temat higieny jamy ustnej. Pokazujesz jak trzeba to robić, że jest to ważna część rutyny każdego dnia i dajesz przykład, że to jest właściwe i pożądane zachowanie. Nic więcej dziecko już naprawdę nie potrzebuje aby zrozumieć, że tak powinno się zachowywać i ono. Twoje czyny będą mówiły o wiele wyraźniej niż puste słowa. Postaraj się więc świecić przykładem dla swojego dziecka każdego dnia i w każdej życiowej sytuacji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *