ciąża
Cesarskie cięcie – obalamy krążące fakty i mity
Wiele się mówi o cesarskim cięciu, ale w tym natłoku różnych głosów i opinii nie zawsze znajdujemy te prawdziwe i oparte na faktach. Liczne krążące informacje to w większości mity. Dzisiaj więc obalę niektóre i postaramy się ukazać prawdę. O cesarce i porodzie naturalnym już pisałam. Oto najpopularniejsze fakty i mity na temat cesarskiego cięcia.
Brak pokarmu u matki po cesarce
Niektórzy sądzą iż to rodzaj porodu ma wpływ na produkcję mleka u matki, ale ten proces jest związany z przebiegiem ciąży. To wtedy nasze ciało przygotowuje się do karmienia mającego przyjść na świat maluszka. Dlatego bez względu na to jak urodzisz, możesz karmić piersią. Przy cesarce produkcja mleka może się opóźnić i wymaga pobudzenia laktatorem ale przebiega później bez komplikacji.
Bezbolesny poród
Kobiety niekiedy decydują się na cesarskie cięcie w obawie przed bólem, jaki może spowodować naturalnny poród. Ale po zwykłym porodzie ból znika, w przypadku cesarki wtedy dopiero się pojawia. Przez długi okres gojenia się rany kobieta nie jest w stanie się poruszać a każda czynność sprawia jej ból. Dlatego sam proces chociaż nie jest bolesny przysparza wiele nieprzyjemności potem.
Twoje szwy mogą pęknąć
To akurat jest prawdą. Kiedy poddajesz swoje ciało nadmiernemu wysiłkowi, rana nie zagoji się prawidłowo. Szwy przy dźwiganiu ciężarów lub schylaniu się mogą się rozejść. Matka po cesarskim cięciu musi na siebie uważać przez okres minimalnie pięciu do sześciu tygodni- aby nie nadwyrężać gojącego się miejsca.
Dłuższy okres rekonwalescencji
Oczywiście nie każda mama wraca do siebie zaraz po porodzie naturalnym. Wymaga to kilku dni. Ale w przypadku cesarki okres ten jest o wiele dłuższy, co jest związane z powyższymi faktami. Oprócz gojenia się brzucha, mama może czuć ogólne osłabienie i wymagać pomocy przy opiece nad dzieckiem.
Po cesarce wielka i brzydka blizna
Tak jak każda blizna, tak i ta po cesarskim cięciu goi się i możemy mieć wpływ na to jak wielka będzie w ostateczności. Wystarczy o nią odpowiednio dbać. Potrzebne będą tutaj środki mające w składzie korę dębu oraz arniki, naświetlanie specjalną lampą również może przyspieszyć proces gojenia i zanikania blizny. Dzięki stosowaniu plastrów z silikonem oraż odpowiednich żeli nie musimy obawiać się także bliznowca. Tak oto możemy uniknąć efektów długotrwałego gojenia się i wyeliminować ryzyko powstania nieestetycznej blizny o wielkich rozmiarach czy też różnych zgrubień.
0 comments