ciąża

Ile trwa powrót do wagi sprzed ciąży i jak odzyskać formę

By  | 

Okres ciąży to wielkie wyzwanie dla naszego ciała. Wszystkie siły witalne organizmu skupiają się na tym, by zapewnić rosnącemu dziecku właściwy rozwój, niekiedy kosztem naszej własnej formy. Dlatego tak ważne jest aby dbać o siebie podwójnie w trakcie ciąży, by dać sobie odpowiednią ilość witamin,minerałów i substancji odżywczych by wyżywić jedncześnie dwie osoby. Nie mniej ważne jest jednak to, aby zadbać o siebie po okresie ciąży. Jak można wrócić do formy?

Teraz czeka cię tak wiele pracy

Po okresie ciąży rozpoczyna się okres najcięższej pracy- nocne wstawanie by zmienić pieluszkę, nakarmić maluszka. Nieustannie musisz być w gotowości, by troszczyć się o swojego niemowlaka. Ale jednocześnie nie możesz zapominać o swoich potrzebach. By być mamą na pełen etat, musisz sobie zapewnić zdrowy styl życia, tak aby mieć dostateczną ilość energii do wszelkich wyzwań jakie mogą cię spotkać jako młodą mamę. Twój organizm może nie podołać zadaniu, jeśli o siebie nie zadbasz.

Forma, sylwetka i dieta

To właśnie trzy najważniejsze fundamenty na jakich powinnaś budować swój styl życia, nie tylko gdy zostajesz mamą ale cały czas. By być w świetnej formie, mieć nieograniczone pokłady sił musisz czuć się zdrowa. Kiedy zadbasz o swoją sylwetkę, znikną wszelkie kompleksy jakich mogłaś się nabawić przy okresie ciąży. Wszystkie znamy kłopoty z cellulitem, rozstępami, zwisającą, nieelastyczną skórą, wałeczkami na brzuchu itd. Pomoże ci w tym z pewnością dieta, pełna zdrowych i świeżych posiłków. Powiedz nie prostym cukrom, tłuszczom nasyconym i rzecz jasna alkoholowi. Jeśli będziesz przygotowywać świeże posiłki zamiast przetworzonych gotowców, fast foodów które wszyscy w pośpiechu pochłaniamy, skupisz się na tym by w każdym posiłku uwzględnić świeże owoce oraz warzywa, zauważysz zdecydowaną poprawę. Dodatkowo pamiętaj o właściwym nawadnianiu organizmu wodą bogatą w minerały. Wysokozmineralizowane wody zamiast zwykłych, źródlanych sprawią, że wrócisz do formy szybciej niż przypuszczałaś. Dieta nie oznacza głodzenia się, ale rozumnego dobierania posiłków i ograniczenia takich pokarmów, które są dla nas szkodliwe.

Znajdź czas dla siebie i swojego ciała

Nie jest łatwo znaleźć chwilę dla siebie, kiedy cały nasz czas poświęcamy maluszkowi. Nasza uwaga stuprocentowo skupia się na dziecku, ale jeśli nie zadbamy o siebie, nie będziemy w stanie właściwie zatroszczyć się o nasz mały skarb. Dlatego w wirze codziennych obowiązków koniecznie należy wyznaczyć sobie chwilę dla siebie. Musisz odpowiednio wypoczywać, wysypiać się, pamiętać o aktywności fizycznej. Tata dziecka może przejąć część obowiązków, byś miała czas na swoje ciało i zadbanie o formę. Gdy bobas śpi, możesz ćwiczyć z powodzeniem w domu. Wystarczy znaleźć instruktarzowe filmy na kanałach Youtube. Drugą opcją jest spacer z dzieckiem, kiedy chodzić regularnie na spacery z wózkiem, lub w chuście, zażywasz świeżego powietrza, które jest niezbędne dziecku a jednocześnie sama zażywasz ruchu. Kiedy spróbujesz tego, z pewnością uda ci się znaleźć takie momenty w ciągu dnia, kiedy możesz spokojnie przygotować sobie zdrowy posiłek, pobiegać, wyjść na basen. Pamiętaj, że nie jesteś niewolnikiem a dbając o siebie zapewniasz też dziecku pełną energii mamę. Zmęczona mama, niewyspana i rozdrażniona to także niezadowolony bobas. Wszystko przekłada się na twoją wydajność, dbaj więc o siebie bo tak pośrednio dbasz również o swoje nowo narodzone dziecko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.