dzieci

Na basen z niemowlakiem – kilka wskazówek jak się przygotować

By  | 

Kiedy Twoja pociecha rośnie chcesz aby aktywnie spędzała czas. To bardzo ważne aby dziecko nauczyło się w najmłodszym wieku tego, że sport w każdej formie to dobra zabawa i że warto jest podejmować aktywność fizyczną. Ale czy basen to właściwy wybór? Jakie zalety dla rozwoju dziecka ma pływanie? O tym i więcej dzisiaj w poniższym tekście.

Wszystkie plusy pływania z małym dzieckiem

Twój maluszek właśnie spędził w wodzie dziewięć miesięcy w wodzie. Co prawda w brzuchu, ale jednak, woda jest dla niego czymś całkiem naturalnym. Stąd im wcześniej zaczniecie swoją przygodę z basenem, tym lepiej. Pływanie pozytywnie wpływa na dziecięcą koordynację ruchową a także wspomaga rozwijanie mięśni. Jest to świetna zabawa i przyjemność dla dziecka a także relaksacja zarówno dla mamy i malucha. Zarówno lekka zmienność temperatury oraz aktywność dziecka w wodzie wpływa pozytywnie na wzmocnienie jego układu immunologicznego i odporności.

Jaki jest idealny wiek dziecka?

To niełatwa decyzja. Czy jest to ważne kiedy pierwszy raz wybierzemy się na pływalnię? Tak naprawdę swoje basenowe wyjścia możecie praktykować już od drugiego miesiąca życia. W tym czasie dziecko ma nadal pewien mechanizm który pomaga im szybciej nauczyć się kontrolować oddech w wodzie. Obronny odruch dzięki któremu nie otwierają ust po zanurzeniu pod powierzchnię wody. To właśnie sprawia, że dziecko nie będzie się dławić wodą ani krztusić. Ułatwia to szybkie zaadaptowanie do środowiska wodnego świata. Pływanie nie budzi bowiem lęku w maluszku, tak jak dzieje się to u starszych dzieci. Najlepszą metodą na przygotowanie dziecka na basen jest wspólna kąpiel i zabawa w wodzie. Chodzi tutaj o pokazanie, że woda może być przyjemna i wiązać się z frajdą. Ja osobiście polecam baseny SOLANKOWE i OZONOWANE, są o wiele zdrowsze!!! Jeśli nadaj boisz się wyjść z maluszkiem na basen zgłoś się do jakiegoś trenera personalnego lub instruktora pływania, który nauczy cię jak radzić sobie z małym dzieckiem na basenie.

Co spakować na basen?

Przygotuj się na spakowanie wielu drobiazgów. Niezbędne będą co najmniej dwa ręczniki dla maluszka, a to na wypadek gdybyście musieli wyjść z basenu w trakcie i wejść do niego po przerwie. Dobrze jest też mieć na zapas drugi zestaw komplet ciuszków dla dziecka, ponieważ coś może spaść na podłogę pełną wody w przebieralni. Lepiej mieć w zanadrzu coś suchego. Najważniejsze jednak jest to, aby mieć pieluszkę, która nie będzie przepuszczała do środka wody z basenu. Są to specjalne edycje pieluszek do pływania, na przykład Huggies Little Swimmers. Po pływaniu ważne jest aby dokładnie umyć dziecko z chlorowanej wody a także nawilżyć jego skórę. Przed pływaniem warto jest zadbać o nawilżenie ucha maluszka, tak by woda nie pozostała w jego wnętrzu. Może być to preparat o nazwie Olivocap – kropelki zapuszczane do ucha przed basenem. Wtedy nie pozostanie w środku żadna woda i będzie ona łatwiej usuwana z kanału usznego.

Spokojnie i pomału

Pływanie ma być przyjemnością, upewnij się więc by stworzyć odpowiednią atmosferę dla swojej pociechy. Do wody wchodźcie powolutku, tak by zanurzać się stopniowo i nie powodować lęku. Trzymaj maluszka pewnie w ramionach, aby dać mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Kiedy widzisz, że woda jest dla niego źródłem radości i śmiało zaczyna pluskać, pomału dawaj mu coraz więcej miejsca na samodzielne pływanie. Ograniczaj jednak czas jaki spędzacie wspólnie na pływalni, niech będzie to maksymalnie pół godziny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.