dzieci

Jakiego psa wybrać dla dziecka do domu – plusy i minusy

By  | 

Wszyscy mieliśmy w dzieciństwie nasze ulubione domowe zwierzątko. Bez względu na to czy były to tylko rybki w akwarium, chomiczek, żółw, kot czy świnka morska takie zwierzątko przynosiło nam całe tony dobrej zabawy. Jak wiadomo jednym z najpopularniejszych zwierząt jakie chcemy mieć w domu jest pies. To on, na równi z kotem, zajmuje pierwszą pozycję w rankingu naszych ulubieńców. Ale czy piesek to dla dziecka właściwy prezent? Jak pogodzić koegzystencję psa i dziecka w domu? Czy pies to najlepsze zwierzę dla małego dziecka? O tym wszystkim w dzisiejszych tekście.

Jak pies z kotem

Ludzi dzielimy na dwie grupy- fanów kotów i fanów psów. Pies jak wiadomo to zwierzę o wielkiej lojalności, nie opuści swojego pana aż do śmierci i nigdy nie kąsa ręki, która go karmiła i wychowywała. Z kotami jest różnie, są grymaśne, kapryśne, nie okazują miłości na nasz widok ale raczej na widok jedzenia. Pies zdecydowanie lepiej jednak radzi sobie kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny- dziecko. Z kotami jest trochę inaczej. Pies natomiast wita merdającym ogonem dziecko jako powiększenie kręgu ludzi których kocha, którym służy i którym może być psio wierny.

Plusy pieska w domu

Gdy ofiarowujesz dziecku na prezent psa, sprawiasz mu ogromną radość. Dajesz także do zrozumienia, iż jesteś w stanie mu zaufać, że jest na tyle duże i odpowiedzialne, że na pewno poradzi sobie z opieką nad domowym pieszczochem. Dziecko równocześnie zyskuje nieodłącznego towarzysza zabaw i spacerów. Pies to najwierniejszy przyjaciel, który nigdy nie opuści i będzie bezwarunkowo kochał twojego malucha. Opieka nad psem nauczy też dziecko obowiązkowości, pracowitości i bycia odpowiedzialnym za kogoś innego, nie tylko siebie. Pies uczy empatii, szacunku dla zwierząt oraz dla słabszych. Wykształci w twoim dziecku wspaniałe i piękne cechy charakteru.

Minusy pieska w domu

Mając w domu dziecko i psa chyba już wiesz co Cię czeka. Sprzątania będzie dwa razy więcej, bo i dwa razy tyle narobią bałaganu. Będziesz oczywiście w większości przypadków odpowiedzialna za wyprowadzanie zwierzaka na spacer, karmienie go, kąpanie, strzyżenie i jeszcze pewnie regularne wizyty u weterynarza. Nawet najbardziej obowiązkowe dziecko nie będzie w stanie samodzielnie zająć się swoim pieskiem i będziesz mu w tym stale pomagać. Dodatkowo musisz się rozdwojić, niekiedy będzie Cię potrzebować Twój maluch a jednocześnie pies będzie domagać się uwagi, jedzenia, wyprowadzenia na spacer itd. Tylko od Ciebie zależy, czy jednak psie zalety przeważą nad ogromem pracy jaki będzie Cię czekał.

Jakiego pieska wybrać dla dziecka?

Czy istnieje jedna idealna rasa psa? Oczywiście każda rasa ma swoje niepodważalne plusy i swój urok. Dla domu w którym mamy dziecko są jednak polecane pewne konkretne rasy psów. Najlepiej sprawdzą się psy cierpliwie, przyjazne, opiekuńcze. Będą to więc labradory, spaniele, yorki, collie, terriery. Każdy pies może być wspaniałym psem rodzinnym i towarzyszem zabaw, a więc nawet boksery i bulldogi mogą się okazać idealnym kompanem dla twojego malucha.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *