dzieci
Czy ty też tęsknisz za dzieckiem gdy go nie ma koło Ciebie?
Mamy często walczą z ogromną tęsknotą za swoimi pociechami. Zawsze kiedy zostawiają je u babci, cioci czy też nawet jedynie na kilka godzin w przedszkolu. Skąd to uczucie się bierze i jak sobie z nim radzić? Dzisiaj opowiem o tym wszystkim i poradzimy co robić, kiedy dokucza nam uczucie pustki. beautywarsaw.com
Czym jest tęsknota?
Odczuwamy ją zazwyczaj kiedy nam kogoś brakuje. Jako rodzic potrzebujemy mieć nasze dziecko w zasięgu wzroku, bo tylko wtedy wydaje nam się, że jesteśmy w stanie je ochronić. Prawda jest jednak taka, że nie pozwalając maluchowi spędzać czasu z innymi, z dala od mamy i taty niejako je ograniczamy i upośledzamy. Okradamy je o nowe doświadczenia i nowe umiejętności. Nie pozwalamy na samodzielność, niezależność i wolność.
Nic mu się nie stanie…
Twoje dziecko zostało w dobrych rękach, jest pod opieką kogoś zaufanego i odpowiedzialnego. Tęsknisz więc zupełnie niepotrzebnie, bo nie ma powodu by się zamartwiać ani stresować. Tęsknota może być więc tutaj wyrazem egoizmu, bo nie chcesz puścić dziecka ze swojego objęcia, chcesz je mieć tylko dla siebie. Nie myśląc jednak o tym, że dziecko potrzebuje interakcji z innymi, bo dzięki temu rośnie zdrowe, śmiałe, zaradne i wykształca w sobie podstawowe cechy potrzebne mu do funkcjonowania w społeczeństwie, w grupie. Dziecko trzymane pod kloszem nie chętnie potem wybiera się do przedszkola, na duże rodzinne uroczystości itd.
Syndrom opuszczonego gniazda
Zazwyczaj cierpią na to mamy, których dzieci wyrosły i odeszły z domu. Czy to na studia, czy po to by założyć własną rodzinę- prędzej czy później nasze dzieci zostawią nas samych. Dlatego bardzo ważne jest, by umieć żyć swoim własnym życie, swoimi pragnieniami, marzeniami, dążeniami, karierą również wtedy, kiedy dziecko jest w domu. Poświęcając sto procent naszego czasu dziecku, nie mamy już właściwie swojego życia, bo żyjemy tylko dla dziecka. Nie jest to zdrowa relacja, ale uzależnienie od malucha. Rozstanie jest przecież nieuniknione, dlatego nie wolno nam uzależniać dziecka od siebie, ani też samemu stawać się od niego zupełnie zależnym i układać sobie życie tylko ze względu na nie.
Pozytywna strona tęsknoty
Sprawiaj, by przejście od mamy i taty do świata było dla dziecka płynne, nie zaś by wiązało się z traumą. Niech więc każdy wasz czas z dala od siebie, będzie bogaty w doświadczenia. Nie pokazuj dziecku, że płaczesz i jest to dla ciebie dramat, bo maluch uzna, że też nie ma prawa się cieszyć i należy płakać. Twoje lęki i negatywne emocje przekażesz dziecku, nawet mimowolnie. Twoim zadaniem jest jednak budować dziecięcą pewność siebie i zaradność. Chwile rozstania niech uświadamiają Wam, jak bardzo jesteście dla siebie ważni i jak bardzo siebie nawzajem potrzebujecie. Niech jednak tęsknota nie staje na drodze do innych okazji ku spotkaniom, przygodom, podróżom. Dlatego w pierwszej kolejności to rodzice, w szczególności zaś mamy muszą umieć sobie radzić z rozstaniem, by łatwo akceptowały to także nasze szkraby.
0 comments