Bez kategorii

Witamina D3 – niezbędny suplement dla małych dzieci i nie tylko

By  | 

Dzieci są skarbem każdego rodzica. Zdrowie, radość i szczęście maluchów leży na sercu każdemu z nich. Stosowanie suplementów w diecie dzieci staje się więc ważnym problemem – ile, jakie, kiedy? Witaminy i minerały są najbardziej wartościowe, kiedy spożywamy je w naturalnych produktach. Współczesna żywność, którą kupujemy w sklepach, jest w większości żywnością przetworzoną. Takie produkty mają zatem małą wartość odżywczą . Wielu rodziców aby wzbogacić dietę dziecka wspomaga się więc suplementami. Te najważniejsze to: wielonienasycone kwasy omega-3, witamina D, tran i wapń.

Kwasy omega-3 chronią nasz organizm przed rozwojem miażdżycy, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia oraz działają przeciwzapalnie. Dieta bogata w ryby morskie takie jak: makrela, łosoś, śledź powinna dostarczyć dzieciom niezbędną ilość kwasów wielonienasyconych. Należy jednak pamiętać, że wymienione ryby są często zanieczyszczone rtęcią i dioksynami. Kwasy omega-3 wchodzą w skład grupy kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Organizm człowieka nie jest wstanie samodzielnie wytwarzać i syntetyzować omega-3, dlatego też kwasy te musimy dostarczać w posiłkach, które codziennie spożywamy. Analizując dietę dzieci powinniśmy zastanowić się nad wprowadzeniem do niej przebadanych suplementów zawierających właśnie kwasy omega-3.

Witamina D3 – to drugi obok kwasów omega-3 ważny związek dla funkcjonowania organizmu naszego dziecka . Niedobór witaminy D3 może wpływać na złe funkcjonowanie układu pokarmowego, rozwój chorób serca, cukrzycy czy u niemowląt krzywicy. Witamina D3 jest także odpowiedzialna za prawidłową gospodarkę wapniową i fosforową w organizmie człowieka. Podstawowym źródłem produkcji witaminy D3 jest synteza w skórze, wspomagana przez promienie słoneczne (UVB) oraz dieta bogata w produkty ją zawierające. Ze względu na położenie geograficzne naszego kraju zwłaszcza jesienią i zimą powinniśmy wspomagać dietę dzieci podając im suplementy zawierające witaminę D3 łącznie z witaminą K2 MK7 a i witaminą A – taka święta trójca według mnie.
Suplementem łączącym w sobie zarówno kwasy omega-3 jak i witaminę D3 jest zastosowany w medycynie po raz pierwszy w 1789 roku – tran. Popularny olej z wątroby ryb morskich okazał się również dobrym stymulatorem układu odpornościowego człowieka. Wprowadzając tran do diety dzieci powinniśmy jednak uważać aby zachować jego odpowiednie dawki. Tran obok kwasów omega-3 i witaminy D3, zawiera także witaminę A, której przedawkowanie może być niebezpieczne dla małego organizmu dziecka.

Wapń jest makroskładnikiem niezbędnym w diecie każdego człowieka, Podstawową jego funkcją jest budowa kości i zębów, a oprócz tego jego obecność w organizmie człowieka warunkuje prawidłowe przewodnictwo nerwowe, pracę mięśni oraz układu sercowo-naczyniowego. Minerał ten występuje w produktach mlecznych. Suplementacja preparatami wapnia wspomaga prawidłowy rozwój kości. Badania naukowców wykazały zwiększoną gęstość mineralną kości u dzieci przyjmujących suplementy wapnia. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, zarówno w stosunku do wapnia, jaki i witaminy D3, preparaty farmaceutyczne powinny stanowić uzupełnienie racjonalnej diety. Nie ma zaleceń co do suplementacji wapnia w diecie zdrowych dzieci, która nie wyklucza żadnych produktów.

Tak więc drodzy rodzice wzbogacajcie dietę swoich dzieci w przebadane suplementy ale róbcie to rozważnie i z umiarem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.