Bez kategorii

Mądra mama nie daje wody smakowej swojemu dziecku !!!

By  | 

Post kieruję do rodziców, przyszłych rodziców a w szczególności do mam, które kupują i poją swoje pociechy tymi obrzydliwymi smakowymi wodami mineralnymi! Będąc na placu zabaw, w przedszkolu czy w szkole często widzę takie praktyki. LUDZIE CZY WY NIE JESTEŚCIE ŚWIADOMI CO DAJECIE SWOIM DZIECIOM ? To jest sztuczne, plastikowe, niezdrowe i w ogóle okropne … nie krzywcie dzieci, przecież je kochacie i chcecie dla nich jak najlepiej … DLATEGO WŁĄCZCIE MYŚLENIE DRODZY RODZICE to nie boli …

Teraz trochę informacji

Wody smakowe zyskują na popularności … dlaczego ? Bo są smaczne, wielosmakowe, słodkie i modne. W mediach wciąż słychać pij wodę, dużo wody … w szkole mówią dawaj dziecku wodę, w telewizji aktorzy czy prezenterzy po nią sięgają non stop, bo trzeba się nawadniać. WODOWY ZAWRÓT GŁOWY …. ale wody zwykłej, mineralnej a nie smakowej! Woda smakowa to sztuczny napój, podawanie go w szczególności bardzo małym dzieciom, które nie mają jeszcze dobrze wykształconego układu immunologicznego nie jest dobrym pomysłem a wręcz jest to karygodny błąd żywieniowy. Taka woda w butelce 1,5l może zawierać 250 kcal czyli około 13 łyżeczek cukru!!!

Nasze dzieci tyją z prędkością światła – nie widzisz tego ?

Fakt jest taki, że dzisiejsze życie jest inne, inaczej spędzamy czas, inaczej jemy, inaczej wygląda świat i inne są potrzeby. Dzieci mają mniej aktywności fizycznej, siedzą więcej przed komputerem, tabletem, telefonem …. ehh do tego dochodzi przetworzona żywność, duża podaż węglowodanów, mało zdrowych tłuszczy w diecie, faszerowanie dzieci różnymi szczepionkami czy antybiotykami przy byle przeziębieniu itp. – ale to temat na inny post….

Wróćmy do naszej okropnej wody smakowej, która może się przyczynić do otyłości i wielu schorzeń u dzieci. Czy wiecie, że w Polsce według badań przeprowadzonych w 2015 roku wyszło, że co 5 chłopiec i co 8 dziewczynka cierpi na nadwagę? Oczywiście tendencja ta jest wzrastająca.

Woda smakowa, zdrowa orzeźwiająca o saku malinowym – nie daj się nabrać

Orzeźwić to ona może ale na parę sekund, smak jej jest tak intensywny, że nie ma to nic wspólnego z prawdziwym smakiem maliny. Czy czytasz etykiety podczas zakupów? Jeśli nie to zacznij – dla dobra Twego i dziecka! Dużo rodziców myśli, że jeśli woda smakowa nie ma koloru, nie jest gęsta i w dodatku adresowana jest bezpośrednio dla dzieci to jest zdrowa, w zasadzie to niczym się nie różni od tych wszystkich kolorowych napoi.

Co może powodować nadmierne spożycie wody smakowej?

Przede wszystkim może dołożyć cegiełkę do otyłości naszego dziecka, do występowania odczynów alergicznych, wpłynąć na zmniejszenie odporności immunologicznej, może spowodować nadpobudliwość, trudności w nauce i koncentracji, jak również rewolucje żołądkowo-jelitowe.

Co wchodzi w skład wód smakowych, co szkodzi dla naszego zdrowia

Często na etykietach możemy znaleźć następujące składniki:

  • Cukier
  • Kwas cytrynowy
  • Przeróżne aromaty
  • Substancje konserwujące: benzoesan sodu, sorbinian potasu
  • Sztuczne substancje słodzące: ASPARTAM, ACESULFAM K
  • Syrop glukozowo-fruktozowy

Zaszokowana? To właśnie podajemy dzieciom w formie przysłowiowego pićku. Nie będę tu opisywała każdego z wymienionych produktów, uwierz mi ich spożywanie na pewno nie wpłynie korzystanie na rozwój i zdrowie dziecka.

Pamiętajmy zwykła woda jest najzdrowsza bez żadnych dodatków. A jeżeli dodasz odrobinę soli himalajskiej to będzie zawierała więcej minerałów i lepiej się przyswoi w organizmie tzn. lepiej nawodni.

Pewnie zastanawiasz się NO OKEY ALE CO JEŚLI MOJE DZIECKO NIE LUBI PIĆ ZWYKŁEJ WODY BEZ DODATKÓW …. Pamiętaj, że dziecko bierze przykład z rodziców. Im więcej będzie piło słodkich napojów w dzieciństwie tym trudniej będzie wykształcić nawyk picia zwykłej w wody w życiu dorosłym. Cała rodzina musi pić zwykłą wodę, aby dawać dobry przykład dziecku. Dziecko nie może się czuć odosobnione w tej czynności! Picie wody może być też zabawą dla dziecka. Możesz kupić przeróżne kubki do tego zajęcia, mogą być kolorowe, w różnych kształtach, grające, przedstawiające bohaterów filmowych lub książkowych. Dostępne są na rynku również przezabawne i kolorowe słomki. Pomysłów jest multum, na to aby zachęcić dziecko do picia ZWYKŁEJ WODY, potrzeba tylko chęci i zrozumienia dlaczego lepiej nie wybierać przetworzonego i sztucznie słodzonego napoju.

Takie jest moje zdanie na ten temat a ty drogi czytelniku co o tym myślisz ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *