dzieci

Jak nauczyć dziecko zasypiać w swoim łóżeczku – Wskazówki

By  | 

Kiedy na początku etapu rozwoju dziecka sen u boku matki jest istotny z punktu widzenia budowania emocjonalnej więzi oraz karmienia, wszyscy czerpiecie radość z wzajemnej bliskości. Potem jednak maluch rośnie a rodzicie chcieliby spać u boku partnera, raczej niż z bobasem między nimi. Dlatego warto nauczyć swoją pociechę nieco samodzielności, która zacząć się może właśnie od spania we własnym łóżeczku.

Pozytywne nastawienie to podstawa

Ważne jest aby dziecko nie miało poczucia, że ostaje rozdzielone z rodzicami. Niech nie uważa spania w swym łóżku za karę. Spraw, by umiało wykreować pozytywne podejście do całej sprawy. Pokaż mu, że spanie w jego łóżeczku jest super zabawą i że może być przyjemne. Na początku jednak bardzo kluczowe jet to, by maluch nie poczuł się odrzucony. Nie zakazuj mu więc spania u swego boku, ale zachęcaj by spał we własnym łóżeczku.

Metoda małych kroczków

To czego nie wolno nam robić to nagłe i gwałtowne wprowadzanie zmian w życiu dziecka. Wszystkiego musi się ono nauczyć stopniowo i pomału, tak by rozumiało zachodzące procesy. Dlatego również spanie oddzielnie niech nie będzie dla niego nagłym szokiem. By przyzwyczaić maluszka do nowej przestrzeni gdzie będzie spał, możesz początkowo być u jego boku gdy zasypia. Posiedź z nim aż uśnie, by poczuło twoją bliskość i związane z tym bezpieczeństwo. Następnie możesz każdej nocy odsuwać nieco krzesło na którym będziemy siedzieć podczas zasypiania twojej pociechy. Tak będzie wiedziało, że nadal jesteś obok, a jego strach wywołany nieobecnością rodzica, powoli ale skutecznie będzie znikał.

Wymyśl alternatywę dla spania w łóżku rodziców

Dziecko trudno jest przyzwyczaić do spania we własnym łóżku a tym bardziej jeszcze we własnym pokoiku. Woli ono być w sypialni rodziców, gdzie nie jest nigdy samo i może zawsze szukać swojej bezpiecznej przystani w ramionach mamy czy taty. Możesz więc w ramach metody małych kroczków i stopniowych zmian wymyśleć alternatywę, zamiennik dla spania z rodzicami z jednym łóżku. Aby maluch czuł, że nadal jesteście blisko, możecie obok swojego łóżka ustawić mały materac, na którym może spać dziecko, jeśli z nocy przestraszy się czegoś lub po prostu za Wami zatęskni. Dzięki temu, dziecko nie będzie Was budziło, gdy w nocy zechce wrócić do Waszej sypialni.

Dorastanie czyli łóżkowe odseparowanie

Spanie we własnym łóżeczku i pokoiku choć niekiedy trudne do zaakceptowania, jest dla naszego dziecka bardzo ważne. Nie pozwalajmy mu więc nadmiernie długo spać w jednym łóżku z nami. To bardzo ważne aby dziecko uczyło się samodzielności i niezależności od rodziców, im wcześniej tym lepiej. Będzie wyrastało na silne, zaradne dziecko, a nie zaś na nieśmiałego i bojaźliwego maluszka. Potem może to powodować u niego różne trudności w adaptacji w przedszkolu i in, dlatego starajmy się dać mu pierwszą lekcję niezależności już w najmłodszych latach.  Dzięki temu pomagamy w jego stopniowym rozwoju i dorastaniu do bycia częścią wielkiej rodziny ludzi, czyli społeczeństwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.