ciąża
Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi? Główne powody i fakty
O problemach z karmieniem piersią jest w internecie wiele informacji … Cóż jeżeli każdy z nas jest inny i przyczyny są różne. Dziecko płacze, płaczesz i ty. Niesamowicie beznadziejne uczucie gdy masz pokarm a Twoje dziecko nie chce ssać. Przyczyny mogą być oczywiste a nawet absurdalne lub bardziej zawiłe. Zebrałam parę praktycznych faktów oraz przyczyn dlaczego nasz maluszek może mieć problem z naturalnym ssaniem. Zapraszam do krótkiej lektory.
Parę ważnych faktów:
- Piersi to nie magazyn, nie uzbiera się w nich więcej niż ma być. Aby było dużo mleka należy odciągać pokarm co około 2-3h a nie raz dziennie z myślą o tym że mleko zmagazynuje się w piersi !!!
- Pokarm w zastały lub zepsuty bo nie ściągałyśmy go przez większość dnia – jest to BZDURA, pokarm nie psuje się w piersi !!!
- Podczas karmienia piersią zdarzają się tzw. kryzysy laktacyjne. Piersi będą miękkie a Ty będzie czuła, że nie ma w nich mleka. Pamiętaj im mniej stresu tym lepiej … mleko w Twoich piersiach jest, rób wszystko tak jak robiłaś wcześniej przystawiaj dziecko lub odciągaj pokarm.
- Pamiętaj aby podawać raz jedną pierś a raz drugą i staraj się opróżniać je do końca. Ważne jest abyś wiedziała, że na początku leci z piersi mleko tzw. do napicia się a potem już bardziej wartościowe.
- Czasem dziecko zaczyna płakać podczas jedzenia, powodów może być wiele. Jednym jest to że mleko leci za szybko z piersi a maluszek jeszcze dobrze nie potrafi sobie z tym radzić – warto wtedy odciągnąć trochę mleka laktatorem.
- Ważne aby piersi były stymulowane, wtedy mleka będzie tyle ile trzeba.
- Przechowywanie pokarmu: podobno w temperaturze pokojowej można przechowywać do 3 godzin, w lodówce do 48 godzin, w zamrażarce do 48 godzin.
- Pokarmu raz podanego z butelki nie wolno podawać ponownie jeśli dziecko nie wypije.
Co na zwiększenie laktacji?
- Na pewno dobrze byłoby udać się do poradni laktacyjnej lub poprosić o pomoc położna laktacyjną.
- W celu rozhulania laktacji polecam metodę 7-5-3.
- Herbatki laktacyjne.
10 powodów dla których dziecko nie chce ssać piersi
- Problem ze ssaniem u dzieci może być związany z zaburzeniem napięcia mięśni. W związku z tym przy asymetrii dziecko może mieć problem z prawidłowym chwyceniem pełnej otoczki sutka oraz z pracą języka zsynchronizowaną z oddychaniem i przełykaniem. W takim przypadku warto udać się do fizjoterapeuty, który pracuje z noworodkami lub poszukać neurologopedy.
- Wędzidełko języka – zawsze warto poprosić lekarza aby sprawdził czy wszystko z nim jest okey. Czasami jeśli jest zbyt krótkie, dziecko ma problem ze ssaniem. Należy wtedy zgłosić się do lekarza aby je podciął.
- Czasami pierś jest tak nabrzmiała i twarda maluszek może nie dać rady chwycić całej brodawki i zacząć ssać. Warto wtedy spuścić trochę mleka za pomocą laktatora, aby ułatwić maleństwu proces ssania. To samo działania przydaje się gdy z piersi cieknie zbyt dużo mleka a nasze dziecko jeszcze nie potrafi radzić sobie z takim strumieniem.
- Odpowiednia pozycja dla malucha. Czasami po prostu dziecko ma niewygodnie. Poszukaj optymalnej pozycji i ułożenia dziecka do piersi.
- Jeżeli dziecko od samego początku będzie piło z butelki potem może być problem z przejściem na karmienie piersią. Pamiętaj, że z butelki jest o wiele łatwiej pić – leje się a pierś wymaga aktywnego ssania, dlatego maluch może płakać i denerwować się przy piersi. Dlatego wymyślono butelki, które można łączyć z naturalnym karmieniem. Przy użyciu takich butelkach dziecko musi się namęczyć podobnie jak przy piersi.
- Bardzo często pielęgniarki wpychają brodawkę mamy do buźki dziecka na siłę …. nie stosuj takiej praktyki! Wszystko pomału i na spokojnie.
- Czasami dziecko coś po prostu boli … dlatego nie chce ssać. Obserwuj malucha bardzo dokładnie, może podczas poprzedniego karmienia połknęło zbyt dużo powietrza i boli je brzuszek – przykład.
- Może Twoje dziecko dostało zestaw szczepionek i po nich czuje się gorzej …
- Podczas karmienia piersią mogą wystąpić bolesności brzuszka u dziecka. Warto zwrócić uwagę co się jadło w danym dniu i monitorować sytuację w następnych dniach. Czasami jakaś nietolerancja pokarmowa lub alergia mamy może się do tego przyczynić. Dlatego warto jest zrobić panel nietolerancji pokarmowych i alergii najlepiej przed ciąża oraz po porodzie gdy zaczynamy karmić piersią.
- Sprawdź czy w Twojej piersi na pewno jest mleko… Czy wiesz ile potrzebuje mleka matki noworodek? Jeśli nie to przeczytaj ten artykuł pt. Ile mleka zmieści mały brzuszek..albo „czy mam dosyć mleka??”
- Tu przeczytasz o innych powodach dlaczego dziecko nie chce ssać piersi.
Nigdy ale przenigdy nie wolno się poddawać należy ciągle próbować, co jakiś czas przykładać maleństwo chociaż na chwilę do piersi. Ważne aby nie zmuszać maluszka tylko próbować, wtedy kiedy widzimy że dziecko chce jeść.
1 comment