dzieci

Zabawy z dzieckiem o różnych porach dniach – proste przykłady

By  | 

Każdy maluszek potrzebuje zabawy, bo dzięki niej uczy się nowych rzeczy i poznaje świat wokół siebie. Warto jest więc wiedzieć jakie zabawy pasują do różnych pór dnia, tak aby w pełni wykorzystać potencjał energetyczny naszej pociechy. Oto przegląd różnych rozrywek jakie możecie mu zapewniać w ciągu dnia.

Poranne igraszki

Dziecko po przebudzeniu, tak jak i dorosły człowiek nie potrzebuje silnych i gwałtownych bodźców. Dlatego pomału wdrażajmy maluszka w rutynę dnia. Podczas ubierania, jedzenia nie musimy jakoś szczególnie zajmować jego uwagi, ewentualnie możemy użyć małej zabawki, by zainteresować je przy ubieraniu itd. Następnie gdy już maluszek jest najedzony możemy rozpocząć poranne zabawy z matą edukacyjną lub kocykiem wypełnionym ulubionymi zabawkami. Mata jest tutaj idealnym rozwiązaniem, ponieważ stymuluje różne funkcje u dziecka i nowe umiejętności manualne i nie tylko. Wykorzystujemy poranny potencjał dziecka, które potem może chętniej zdrzemnąć się w trakcie dnia.

Rozrywka w kąpieli

Nie wszystkie dzieci chętnie się kąpią. Wanna może ich przerażać, woda nie zawsze jest dla nich przyjemna bo boją się jej. Dlatego aby kąpiel stała się ulubioną chwilą w ciągu dnia maluszka warto jest urozmaicić ją o jakieś wesołe zabawy. Dobrze gdy dziecko ćwiczy ruch w wodzie, ponieważ to zupełnie inna forma aktywności niż poza nią. Chętnie będzie się także bawiło różnymi gadżetami do kąpieli. Wodnych zabawek jest cała masa, mamy więc w czym wybierać. Rynek zabawek oferuje nam już dziś bowiem nie tylko klasyczną gumową kaczuszkę, ale całe mnóstwo akcesoriów, które wykorzystują obecność wody.

Po kąpieli

Gdy nasza pociecha jest już czyściutka i zrelaksowana po myciu, poziom energii może stpniowo obniżać się. Wieczorem więc nie powinniśmy dodatkowo stymulować dziecka różnymi bodźcami, wręcz przeciwnie. Aby ułatwić zasypianie możemy stłumić głośne dźwięki i ostre światło, tak by maluszek miał ciszę i spokój do zasypiania po ciężkim dniu nauki i pracy. Dodatkowo możemy pomóc szkrabowi zasnąć poprzez włączenie mu w tle jakiejś spokojnej melodii, odgłosów natury itd. Idealnie nada się tutaj także karuzela zawieszana nad głową, która dodatkowo ma wgraną usypiającą melodyjkę. Karuzela poprzez spokojne i równomierne ruchy również ułatwi przejście w stan odpoczynku, zrelaksowania i wreszcie usypiania maluszka. Teraz zbiera siły na kolejny dzień.

Dopasuj się do poziomu baterii

Wszyscy mamy swoją wewnętrzną baterię, która w ciągu dnia stopniowo się rozładowuje. Poziom naszej energii sukcesywnie spada, aż wreszcie musimy się doładować poprzez sen. Analogicznie funkcjonuje nasz maluszek. Bardzo istotne jest więc to aby każda pora dnia miała właściwie dobrane rozrywki, by nasza pociecha nie musiała nudzić się rano, albo też niepotrzebnie rozbudzać wieczorem. Widząc poziom energii i chęci do zabawy swojego dziecka, dopasowuj do niego wszystkie zabawy jakie proponujesz mu w ciągu dnia. Wówczas w pełni wykorzystasz jego możliwości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *