dzieci

Ubranka dziecięce na zapas? Wybierać markowe czy zwykłe?

By  | 

Kwestia ubrań dla dziecka to coś co spędza sen z powiek wielu rodzicom. Albo wyrastają z ubranek jeszcze zanim nawet zdążą je założyć, albo też utylizują je w zastraszającym wręcz tempie, podczas zabawy rozdzierając kolana w spodniach, dekorując ciuszki niespieralnymi plamami itd. Dlatego stajemy przed trudnym pytaniem, jak podołać finansowo takiemu wyzwaniu. Czy powinniśmy przy zakupie ubranek charakteryzować się marką, jakością, ceną czy ilością?

Ilość VS jakość

Szybkość z jaką należy wymieniać garderobę naszej pociechy jest taka, że niekiedy wydaje się iż jedynym rozwiązaniem jest iść na ilość a nie na jakość. Potrzebujemy tak wielu nowych ubrań, że nie jesteśmy w stanie wybrać tych z najwyższej półki, markowych i droższych. I tak dobrze wiemy, że wszystkie ciuszki czeka taki sam los. Skończą z dziurami i plamami szybciej niż byśmy tego oczekiwali i chcieli. A więc potrzeba zdecydowanie większej ilości ubranek, dlatego przegrywa w tym starciu jakość odzieży jaką wybieramy. Ale czy słusznie?

Gdy kupujesz mniej ale lepiej

Po sobie wszyscy wiemy, że ubrania markowe, choć oczywiście nie zawsze, są w stanie wytrzymać lata i mają zdecydowanie lepszą jakość materiału oraz wykonania niż masowo produkowane ciuszki z supermarketów. Ta zasada nie jest jednak złota i czasem zdarza się kupić też jakościowo dobre ubrania niedrogo, w przypadkowym zupełnie sklepie. Niemniej jednak jakość, która zwykle idzie w parze z wyższą ceną, może się okazać dla nasz lepszym rozwiązaniem kwestii dziecięcej garderoby. Gdy dziecko ma mniej ubrań, czuje samo, że nie może ich tak szybko niszczyć. Wie bowiem, że nie ma w szafie piętnastu par spodni, które może rozedrzeć, ale kilka sztuk, które szanuje. Może nie każde dziecko to rozumie, ale każde wytwarza emocjonalną więż z ubraniami, które ma dłużej. Tak jak i my mamy swoje ulubione koszulki, spodnie w których czujemy się najwygodniej. Gdy kupisz kilka ubranek dobrej jakości, będą one w stanie wytrzymać dłużej niż ciuszki pełne „bylejakości”.

Osiągnij kompromis w garderobie

Ważne jest aby znaleźć złoty środek i być w stanie kupić mieszankę lepszych i tańszych ubranek, tak by idealnie się uzupełniały. Kiedy wiesz, że spodnie z danego sklepu są niezniszczalne, możesz na nich polegać i stale kupować je właśnie tam, mimo wyższej ceny. Jeśli koszulki dziecka mimo lepszej marki nadal rozdzierają się tak samo prędko jak i te tańsze, nie nadwyrężaj portfela i w takim przypadku zrezygnuj z droższej odzieży, jeżeli jakość nie idzie w parze z ceną kupionego towaru. Warto jednak mieć też w dziecięcej szafie sporo takich ubranek, których nie będzie szkoda zniszczyć. Wiadomo, że na plan zabaw ubierzemy dziecko w takie ciuszki, które może wybrudzić i nadwyrężyć. Do kościoła założymy mu zupełnie coś innego, odświętnego i piękniejszego. Ale szafa musi być na tyle różnorodna, by sprawdzała się w różnych życiowych okolicznościach i by przy każdej okazji mieć właściwe ubranko.

Słuchaj porad dziecka

Niekiedy dziecko samo może podpowiedzieć ci, jakie ubranka lubi, które są najwygodniejsze, w jakich ma swobodę ruchów i które nie rozedrą się tak szybko jak inne. Gdy maluch jest większy i może ci pomóc w zakupach, słuchaj jego porad i kieruj się nimi kiedy uważaj to za stosowne. Wówczas dziecko będzie wiedziało, że także bierze udział w planowaniu swojego ubioru, co zwiększy jego poczucie odpowiedzialności i samodzielności. Dzięki temu może się nauczyć dbać o swoje ubranka i szanować je, bo bierze udział w decydowaniu o swej garderobie.

1 Comment

  1. Natalia

    28 listopada 2017 at 00:00

    Nigdy nie kupowałam ubran na zapas dla dziecka… może w okresie niemowlęcym, kiedy rodzic nie wie co i w jakiej ilości się przyda i najczęściej konczy się to stertą nigdy nienoszonych ciuszków 😀 teraz raczej stawiam na jakość, dla mojej córeczki ubranka przeważnie kupuje na promocji w 5.10.15. Rzadko decyduję się na markowe ciuchy- szkoda kasy, a jakość często nie powala.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *