zdrowie

Szantaż emocjonalny dzieci wobec rodziców – Co zrobić ?

By  | 

Zdarza się to i małym i dużym. Wszyscy chyba doświadczyliśmy w życiu emocjonalnego szantażu. Gdy ktoś, kogo kochamy stara się wykorzystać nasze uczucia do manipulowania naszym zachowaniem. Chce dostać coś, czego normalnie byśmy mu nie dali, za pomocą żerowania na naszych emocjach. Jak się przed tym bronić? Jak wychowywać dziecko, by nie stosowało emocjonalnego szantażu?

Jak dziecko gra na emocjach?

Spełnianie dziecięcych potrzeb czy zachcianek jest przez nie często ubrane w pewną formę szantażu. Prośby przujmują wówczas formę wymagania. Dziecko nie tylko zdaje sobie sprawę z tego, że nie może dostać danej rzeczy, ale jeszcze z premedytacją stara się nas wpędzić w poczucie winy, kiedy nie spełnimy jego żądań. Sposoby na grę na emocjach są różne. Dzieci często intuicyjnie wyczuwają nasze słabości i będą je wykorzystywać przeciwko nam, dlatego nie możemy dać im amunicji. Płacz, krzyk, rzucanie się na podłogę, niszczenie zabawek, obrażanie nas i różne formy agresji słownej- tak właśnie dzieci mogą próbować zwrócić na siebie uwagę. Co wtedy?

Pokaż siłę i zdecydowanie

Najgorzej mają się te mamy, które swoją miłość interpretują jako obowiązek zadowalania dziecka za wszelką cenę. Wychowanie nie polega na ty, aby podsunąć dziecku pod nos wszystko czego pragnie, ale na tym, by nauczyć dziecko, że na wszystko musi sobie zasłużyć i często ciężko zapracować. Tak wygląda to przecież w dorosłym życiu, gdzie nic nie dostajemy za darmo. Kiedy maluch próbuje więc żerować na twoich słabościach, na chęci ofiarowania mu zadowolenie i szczęścia, nie daj się. Pokaż mu, że istnieją zasady i reguły jakich musi przestrzegać, by jego pragnienia się spełniały. Nowej zabawki nie wyłudzi płaczem, ale zasłuży na nią dobrym zachowaniem, pomocą przy domowych porządkach, wzorowymi ocenami w szkole i tak dalej.

Nie wychowuj egoisty!

Twoje dziecko wykształca teraz inteligencję emocjonalną, która będzie je prowadziła przez całe dorosłe życie. Nie pozwól więc, by liczyły się dla niego jedynie własne potrzeby, ale aby zauważał też innych i ich pragnienia. Jeśli pozwolisz dziecku na jakiekolwiek formy emocjonalnego szantażu, wówczas pokazujesz mu, że jest to skuteczna metoda, na to by dostać w życiu wszystko. Postawa roszczeniowa u dziecka, to coś co należy zwalczać już w zalążku i nie pozwolić, by kształtowało to dziecięcy charakter.

Znajdź złoty środek

Żadne skrajności nie pomogą nam w wychowaniu porządnego małego człowieka. Dlatego należy znaleźć równowagę pomiędzy surowym wychowywaniem, dyscypliną, posłuszeństwem a pewną dozą swobody, poczucia bezpieczeństwa, wsparcia, troski i miłości. Nigdy nie może być za wiele jednej z tych dwóch stron rodzicielskiej postawy. Zbyt wielka surowość sprawi, że dziecko zamknie się emocjonalnie, natomiast wielka miłość bez żadnych reguł i wymagań sprawi, że dziecko wyrośnie na nieprzystosowane do życia w społeczeństwie pełnym zasad. Nadopiekuńczość również może być krzywdząca dla malucha. Dlatego pamiętaj, aby wszystko miało swoje granice, nie popadaj w żadną skrajność przy wychowywaniu swojej pociechy.

Jeśli artykuł Ci się spodobał zapraszam Cię do mojego sklepu z odzieżą sportową damską. Polecam w szczególności legginsy bezszwowe z wysokim stanem marki Better Bodies.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *