dzieci

Święta, choinka i zwyczaje bożonarodzeniowe z maluszkiem

By  | 

Każda rodzina ma swoje małe, własne tradycje związane ze świątecznym okresem. To dzięki nim ten czas jest tak wyjątkowy i magiczny. Najbardziej niezwykłe są oczywiście pierwsze wspólnie spędzone święta, gdy możecie je celebrować wraz z nowonarodzonym skarbem, ale każde święta z dzieckiem są o wiele bogatsze, bo przeżyte w większym gronie niż dotychczas. Należy pamiętać, że bardzo mały noworodek nie będzie mógł uczestniczyć w pełni w magii świąt, natomiast już dziesięciomiesięczny szkrab z radością reagował będzie na śpiew, wesołą i głośną zabawę- dostosujmy więc atmosferę świąt do wieku naszej pociechy. Nie potrzeba generować dodatkowego stresu przez długą podróż do dalekich krewnych i świętowanie do późnej godziny. Spraw by bobas poczuł się bezpiecznie i komfortowo. Oto jakie wspólne zwyczaje możecie wykreować już na początku Waszej wspólnej przygody z celebrowaniem świąt.

Kolędowanie z maluszkiem

Tradycja Bożonarodzeniowych kolęd jest bardzo ważnym elementem świąt w wielu polskich domach. Jeśli należycie do tych rodzin, które nie obędą się bez śpiewania, pamiętajcie o dostosowaniu głośności i intensywności śpiewu do towarzyszącego Wam szkraba. Jeśli boi się głośnych dźwięków o dużym natężeniu, postawcie raczej może na kolędy grane cichutko w tle z płyty lub radia. Nie warto jest stresować maluszka poprzez hałas, wybierzcie spokojne kolędowanie aby nie spłoszyć go.

Choinka i jej niebezpieczeństwa

Jak wiadomo święta nie mogą się odbyć bez choinki. Czy to sztuczna, czy też żywa zawsze tworzy ona magię tego momentu na Wigilię i całego zimowego okresu. Ale choinka to także różne świecidełka, lampki, ozdoby które kuszą nasze maleństwo. Chce ono wszystkiego dotknąć, wszystko zbadać na własne oczy i jeszcze najchętniej posmakować i zjeść. Dlatego bardzo ważne jest aby choinkę ubierać tak, by nic nie znalazło się dość nisko w zasięgu ręki dziecka. Ostre szklane bombki po rozbiciu mogą się okazać bardzo niebezpieczne, dodatkowo lampki podłączone do prądu są kolejnym zagrożeniem dla wszędobylskiego maluszka. Warto jest zainwestować w miękkie ozdoby i niewielką choinkę aby bobas nie mógł jej zrzucić na siebie. Gdy wielka choinka jest dla Was bardzo ważna koniecznie postarajcie się ją jak najlepiej zabezpieczyć, tak by była stabilna i nie spadła ale aby nie była też nisko. Najlepiej niech stoi w niedostępnym dla dziecka miejscu, na specjalnym podwyższeniu, lub tam gdzie łatwo i szybko maluch się na pewno nie dostanie.

Pierwsze prezenty

Wszyscy chcemy obdarować naszego szkraba czymś niezwykłym, nie każdy prezent jest jednak trafiony. Warto więc poinformować rodzinę o tym, jakie zabawki lubi Wasza pociecha oraz ewentualnie jakie ubranka mogłyby się Wam przydać. Bez sensu jest dostać kolejne komplety ubranek których macie całe mnóstwo, albo też zabawki z jakich maluszek już wyrósł jak gryzaki i grzechotki. Może lepiej byłoby zaproponować zrzucenie się członków rodziny na jeden większy prezent. Może być to pierwszy rower dla dziecka, droższy zestaw zabawek edukacyjnych, zimowy kombinezonik dla maluszka czy inne. Dodatkowo pamiętajmy, że dziecko i tak nie będzie w stanie docenić prezentów, które będą nierozsądnie przesadzone i na które wydamy majątek. Lepiej jest symbolicznie obdarować dziecko, by prezent nie tworzył najważniejszego elementu całych obchodów świąt. Stawiajmy na praktyczność, zwłaszcza w początkach rozwoju dziecka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.