dzieci

Poświęcaj swemu dziecku czas, ale rób to z głową!

By  | 

Wielu rodziców staje przed dylematem tego ile czasu należy poświęcać swemu dziecku. Wydaje się bowiem, że potrzebuje nas ono niemalże nieustannie. Nie opuszcza nas na krok gdy gotujemy, sprzątamy cały czas trzyma się rąbka ubrania albo skacze wokół, by poczuć naszą bliskość w każdej sytuacji. Niekiedy staje się to męczące, gdy potrzebujemy chwili samotności lub prywatności a dziecko nie daje nam nawet odsapnąć na sekundę i śmiało podąża za nami nawet do toalety.

Kiedy trzeba powiedzieć dość

Potrzeba uwagi jaką żywi dziecko, chęć spędzania czasu z rodzicami non stop jest absolutnie naturalna, a w początkowych etapach rozwoju nawet konieczna. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że maluch podąża za nami wszędzie. Ale nie jest zdrowe jeśli nieustannie chcą być noszone na rękach, trzymane za rączkę i in. Bo wreszcie nadchodzi przecież ten czas, gdy maluch nie jest już tak mały i nie potrzebuje nas 24/7. Warto więc jest wspierać samodzielność, przejawy niezależności naszej pociechy, bo to oznaka zdrowego rozwoju i dorastania. Jak można to osiągnąć?

Daj mu 100% siebie

Dziecko potrzebuje mieć poczucie bezpieczeństwa i bliskości rodzica, nie znaczy to jednak że musisz przy nim nieustannie być. Chodzi raczej o to, by dać dziecku poczuć, że jesteś dla niego dostępna, wspierasz i może na ciebie liczyć w każdej chwili gdy będzie cie potrzebować. Dlatego kiedy chcesz zająć się gotowaniem lub zakupami, najpierw daj dziecku całą swoją uwagę, aby wiedziało, że nie jesteś poświęcona zupełnie czemuś innemu, ale da mu to poczucie tego, że ofiarowałaś swój czas. Wtedy gdy ty zajmiesz się domem, dziecko wie, że nie jest ci obojętne i nie musi walczyć o twoją uwagę nieustannym przypominaniem o swojej obecności. Gdy dasz mu chwilę nierozproszonej uwagi, będzie ono miało naładowane baterie na dłuższą chwilę. Wie, że jesteś obok i zareagujesz jeżeli cokolwiek się wydarzy- nie będzie wówczas czuć się zagrożone ani osamotnione. Znajdź chwilę kiedy nie jesteś zajęta niczym innym, tylko swoją pociechą, popatrz mu w oczy, potrzymaj za rękę, przytul, porozmawiaj. Będąc w pełni obecna i czujna przez odpowiednią chwilę, możesz zająć się później innymi sprawami nie pozostawiając dziecka w poczuciu odseparowania.

Zaangażuj się w zabawę

Ofiarowujesz swoją uwagę a tym samym miłość dziecku wtedy gdy spędzasz z nim wspólnie czas. Daj mu więc satysfakcję ze wspólnej zabawy. Spraw by była to radość dla Was obojga. Niech twoje myśli nie krążą wokół listy zakupów i obowiązków, a twój wzrok nie ucieka w ekran telewizora lub telefonu. Pamiętaj, że dziecko intuicyjnie wyczuje to, że zabawa jest dla ciebie stratą czasu bo najchętniej robiłabyś coś innego. Wczuj się w zabawę, spraw by był to czas dobrze wykorzystany i w pełni wartościowy. Kiedy bawisz się ze swą pociechą, budujesz nierozerwalną więź na całe życie, nie pozwól więc by cokolwiek innego odrywało twoją uwagę lub zaprzątało twoje myśli. Bądź obecna i ciałem i duchem, za każdym razem kiedy spędzasz czas ze swoim małym skarbem. Doceni to dziecko, docenisz to również i ty, bo zabawa będzie sprawiała ci radość, bo wiesz, że dałaś dziecku potrzebną uwagę i troskę. Spędzanie czasu razem jest bardzo ważne i nie wolno robić tego na odwal, z obowiązku. Wzajemna czułość i bliskość, bycie tu i teraz są niezmiernie ważne dla dziecięcego rozwoju emocjonalnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.