kobieta

Organizacja dnia młodej mamy – czyli umiejętne zarządzanie czasem

By  | 

Każda z nas goni i pędzi by zdążyć ze wszystkim na czas. Mamy pełno obowiązków, spotkań, zadań do wykonania a tak niewiele czasu. Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, zasoby wolnego czasu, lub czasu w ogóle na cokolwiek wydają się kurczyć jeszcze bardziej. Jak efektywnie można zarządzać swoim czasem i jak robić to kiedy mamy małą pociechę u naszego boku? O tym właśnie powiemy dzisiaj w poniższym tekście.

Gdy doba ma zbyt mało godzin

Wszyscy mamy to poczucie, że 24 godziny to zdecydowanie za mało czasu na sen, pracę, odpoczynek i zabawę. Doba powinna mieć o wiele więcej godzin, by być w stanie wszystko pogodzić. Paradoksalnie jednak, gdy coraz bardziej się spieszymy, okazuje się, że mamy coraz mniej czasu a coraz więcej obowiązków. Pierwszym krokiem do prawidłowego zarządzania czasem jest więc zasada- zwolnij! Spiesz się pomału, bo tylko tak będziesz w stanie kontrolować upływ czasu i to ile zajmują ci konkretne czynności każdego dnia, w pośpiechu popełniamy przecież najwięcej błedów i wcale nie pomaga to nam efektywniej pracować. Zatrzymaj się więc na chwilę, i zastanów nad tym co robisz.

Wybierz priorytety

Wiele z nas działa w bardzo chaotycznym środowisku. Jedną ręką myjemy zęby, drugą zmieniamy pieluchę a trzecią (!) w tym samym czasie czeszemy włosy. Chaos nie jest najlepszym doradcą, tak samo jak wspomniany pośpiech. W rozgardiaszu nigdy nie będziemy w stanie wydajnie pracować. Dlatego ważne jest by w naszym życiu panował porządek. Jak to zrobić? Planuj, twórz listy zadań, schematy- dzięki nim uporządkujesz każdy swój dzień i będziesz miała jasno w głowie- dzisiaj muszę zrobić trzy najważniejsze rzeczy, reszta to już szczegóły. Kiedy umiesz określić swoje priorytety na każdy dzień, będziesz w stanie lepiej kontrolować upływ czasu i skuteczność swojego działania.

Nie przeciągaj struny

Wszyscy potrzebujemy w życiu harmonii. Nie da się jej osiągnąć, jeśli będziemy nieustannie zestresowane i zapracowane. Wycieńczona mama nie jest w stanie zatroszczyć się o swojego maluszka w stu procentach. Nie wolno nam więc zapominać o umiejętnym odpoczywaniu. Bez zdolności relaksacji, wyłączenia się z otaczającego nas pędu nie odnajdziemy nigdy w życiu równowagi między pracą a zabawą i odpoczynkiem. Wyznaczaj więc sobie granice, których nie będziesz przekraczała, ważne by pracować tylko do jakiejś konkretnej godziny, a po niej zaś poświęcić czas na relaks.

Nie odkładaj, nie zwlekaj

Niekiedy wydaje się nam, że mamy tak wiele na głowie, ale prawda jest taka, że często odkładamy nieprzyjemne zadania na potem aż wreszcie gromadzą się one w niekończącą się listę obowiązków. Na szczęście jest na to sposób, czyli zasada dwóch minut. Mówi ona, że jeśli zadanie wymaga jedynie 2 minut do wykonania go, nie odkładajmy tego na potem, ale zróbmy to od ręki. Wówczas schodzi to z naszej listy zadań na dany dzień i od razu czujemy się lepiej, bo nie mamy już tak wiele przed sobą. To takie proste, ale jednak trudno się niekiedy przemóc.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.