dzieci

Odpowiedź Mikołaja na dziecięce listy, dlaczego jest tak bardzo ważna?

By  | 

Jednym z najpiękniejszych momentów dzieciństwa są święta Bożego Narodzenia. Sami wspominamy, że były to naprawdę magiczne chwile, kiedy nie mieliśmy na głowie tylu obowiązków i nie przejmowaliśmy się logistyką przygotowań całej tej uroczystej okazji. A więc dzieci, nadal wierzące w magię świąt, wierzą również w istnienie Świętego Mikołaja.

Zachowaj dziecięcą wiarę

Brodacz w czerwonym kostiumie, na swoim wozie pełnym prezentów wyrusza w noc wigilijną by posyłać w świat radość. Bez względu na to, jak wyobrażają sobie go nasze dzieci, jests to ważna postać w ich życiu. Wynagradza bowiem za dobro, jakie dzieci wykonały przez cały miniony rok i karze za rozrabianie. Ufność i wiara dzieci, ich przekonanie o tym, że dobre uczynki zasługują na nagrodę a złe na karę jest bardzo istotnym elementem budowania ich systemu wartości. Dobrze więc, że wierzą w istnienie Mikołaja. Nie psujmy im tego, bo same i tak bardzo dużo się domyślają- dostrzegając oczy taty lub dziadka za wielką białą brodą i mikołajowym kostiumem.

Informacja zwrotna jest dla dzieci ważna

Nasze pociechy wierząc w Mikołaja piszą do niego list każdego roku. W nadziei na to, że ich prośby zostaną spełnione, wymieniają listę swych wymarzonych prezentów, niepewne tego, czy rzeczywiście zasłużyły na wszystko to, o co poproszą. Warto więc dać im jakąś informację zwrotną, by nie pozostawiać ich w niepewności i ciągłym oczekiwaniu. Krótka odpowiedź Mikołaja, w której wyjaśnia on, że za postępy w nauce, dobre zachowanie itd dziecko jest umieszczone na „liście grzecznych” a elfy już szykują dla niego coś naprawdę wyjątkowego na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Wybierz z listy to, co najistotniejsze

Zwykle list do Mikołaja zawierać będzie wiele różnych dziecięcych życzeń. Mało który szkrab ogranicza się przecież do jednej wymarzonej zabawki i na wszelki wypadek podaje całą długą litanię oczekiwanych prezentów. Znając nasze dziecko wiemy jednak co jest dla niego najważniejsze z całej listy, być może cały rok proszą nas o jedną, drogą zabawkę- wówczas łatwo możemy zdecydować, który prezent sprawi naszym pociecham największą radość i jaki naprawdę koniecznie musimy kupić.

Z drugiej jednak strony ważne jest także, aby dzieci nie uczyły się postawy roszczeniowej i nie wyrastały w poczuciu, że wszystko czego tylko zapragną będzie im zawsze dane. W życiu nic tak nie funkcjonuje, dobrze więc by maluchy uczyły się tego, że nie można oczekiwać, iż dostajemy wszystko. Dlatego też lista zawierająca pięć różnych zabawek, niech nie staje się dla nas automatycznie listą zakupów. Istotne dla dziecka gadżety i zabawki oczywiście kupmy, ale bez przesady. Magia Świąt Bożego Narodzenia nie leży w prezentach, ale w byciu razem, wspólnej wigilijnej kolacji w gronie najbliższych. Dziecko musi o tym pamiętać i rozumieć to od najmłodszych lat. Nie dawajmy mu więc zbyt wiele, tak by znajdowało radość także w niematerialnych aspektach świąt. Niech stanie się to dla nich czas radosnego podekscytowania i oczekiwania, wspólnych przygotowań, wypieków, porządków, gotowania itd. Prezent ma być wisienką na torcie Bożego Narodzenia, ale wszystko z rozsądkiem- zbyt wielką wisienką może się nasza pociecha przecież udławić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.