edukacja

Kreatywne zabawy dla dzieci jesienią – nie nudzimy się!

By  | 

Okres deszczowej, pochmurnej i szarej jesieni jest dla wielu osób synonimem totalnej nudy. Nie można wyjść na spacer, bo brzydko i pada. Nie chce się nic, bo jesteśmy śpiący i rozdrażnieni z powodu nieprzychylnych warunków pogodowych. Jak można spędzać czas z dzieckiem jesienią tak aby się nie nudzić? Jakie rozrywki możemy znaleźć dla malucha o tej porze roku? Czy jesień może być pełna frajdy? Dziś spróbujemy pomóc Wam znaleźć odpowiedzi na te pytania i poradzić co robić.

Baw się w domu!

To, że pogoda nie dopisuje wcale nie oznacza, że nie możecie fajnie spędzać czasu w domu. Jesień staje się idealnym momentem na to, by schować się w kocyk i popijać gorącą czekoladę lub kakako. To samo możesz z powodzeniem robić ze swoim maluszkiem. Włączcie sobie ulubione bajki lub filmy familijne i możecie tak spędzić chłodne, deszczowe popołudnie lub wieczór. Oczywiście to nie jedyna opcja, zawinięci w kocyku możecie też z kubkiem gorącego napoju czytać książki, wiersze dla dzieci, które zabiorą Was w inną, ciekawszą rzeczywistość, do magicznego świata pełnego przygód. Dodatkowo takie chwile, gdy jesteście w siebie wtuleni są dla dziecka bardzo ważne, bo czuje bliskość i miłość rodzica.

Jesień pełna kolorów

Nie musimy utożsamiać jesieni z brzydką pogodą i szarością. To także czas kiedy drzewa rozświetlają dziesiątki kolorów, liście stają się złote, czerwone, brązowe, fioletowe- oczarowują feerią barw. Możecie więc stworzyć z dzieckiem kolekcję najpiękniejszych liści uzbieranych tej jesieni i wykleić nimi specjalny jesienny zeszycik. Inną metodą na zabawy typu do it yourself są figurki z kasztanów i zapałek. Wszyscy pamiętamy koniki i żyrafy lepione w przedszkolu z uzbieranych na dworze kasztanów. To wspaniała zabawa dla dużych i małych, możecie wymyślać szalone kompozycje i stworzyć kasztanową gąsienicę, czołg, samochodzik i wiele wiele innych, ogranicza Was jedynie wyobraźnia.

Zabawy na niepogodę

Istnieje całe mnóstwo gier i zabaw, które sprawdzają się jesienią. Możecie zrobić teatrzyk cieni, albo wesołych pacynek zakładanych na rękę. Stworzyć sobie konkurs na najśmieszniejsze przebranie albo makijaż (to mogą szczególnie docenić dziewczynki ale nie tylko). Walka na poduszki będzie świetną rozrywką. Bawcie się w chowanego, w berka, w Baba-Jagę albo w „ciepło-zimno”. Dom nie musi być dla Was więzieniem, w którym jesteście zamknięci za karę i macie się nudzić.

Wykorzystaj chwile słońca!

Za każdym razem gdy dopisuje pogoda, staraj się to docenić i wykorzystać w pełni. Zabawy na świeżym powietrzu są dla dziecka niezwykle ważne, bo to dzięki nim buduje swój układ odpornościowy i przyzwyczaja się do różnych warunków pogodowych. Cieplejsze jesienne dni niech będą okazją do spacerów, wspólnego wyjścia do parku, na zakupy itd. Niech promienie słońca dotkną skóry dziecka jeszcze po raz ostatni nim przyjdzie paskudna zima pełna szarości. Przy tym nie zapominajmy, że jesień może być naprawdę piękną gdy wypełniają ją różnokolorowe drzewa i krzewy pełne owoców, czerwone i błyszczące w słońcu jarzębiny itd. To magiczna pora roku, która nie jest jednak pełna tak oczywistego piękna jak lato i wiosna, ale ma również swój niepowtarzalny urok.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *