dzieci

Jakie bajki i kiedy zacząć je czytać dziecku – z autopsji

By  | 

Nasze dzieciństwo jest wypełnione wspomnieniami o tym, jak rodzice czytali nam nasze ulubione bajki. Chociaż telewizja i komputer są kuszącymi opcjami, nic nie jest w stanie zastąpić magii mamy czy taty czytających nam do snu ciekawą książkę. To niezapomniane chwile, które nosimy w sobie na całe życie. Wszyscy mamy swoje najulubieńsze książki, bez których nie wyobrażamy sobie dzieciństwa. Bardzo ważne jest też aby znaleźć odpowiedniki tych skarbów dziecięcej literatury dla naszych pociech.

Po co czytamy?

Zadajmy sobie jednak najpierw jeszcze zanim przejdziemy do rankingu najlepszych książek ważne pytanie – po co to wszystko? Co daje naszemu dziecku czytanie? Jakie ma to zalety dla jego rozwoju? Po pierwsze i najważniejsze, czytanie pobudza dziecięcą wyobraźnię i zdolności twórczego myślenia. Czytając mu, sprawiamy, że dziecko wyobraża sobie dalszy ciąg historii, scenerię i wygląd postaci- jego myślenie staje się bogatsze niż w przypadku oglądania gotowego obrazu na ekranie telewizora. Czytanie więc pobudza intelekt, przez to również, że dziecko lubi jak ktoś czyta mu na głos zaczyna wykształcać w sobie miłość do lektury jako takiej. Wkrótce samo chętnie chwyci za książkę i będzie chciało nauczyć się samodzielnie wyprawiać do świata przygód. Nie trzeba chyba wspominać o oczywistym- wytworzeniu więzi ze swoim dzieckiem, poprzez naszą obecność, wspólne spędzanie czasu, edukację i zabawę przy dobrej i ciekawej książce dla dzieci.

Wiersze dla dzieci

Są to niewychodzące z mody klasyki literatury dziecięcej. Chodzi tutaj oczywiście o takie hity jak „Abecadło”, „Lokomotywa”, „Rzepka” czy „Okulary” autorstwa Juliana Tuwima. Kolejnym gigantem dziecięcej literatury jest Jan Brzechwa, którego wszyscy znamy za pośrednictwem takich wierszyków dla najmłodszych jak „Na straganie” czy „Kaczka Dziwaczka”. Inne głośne nazwiska to Maria Konopnicka („Co słonko widziało” i „Muchy Samochwały”) oraz Wanda Chotomska („Kurcze blade” i „Literki”). Wiersze te odkrywają przed dzieckiem piękno u bogactwo polskiego języka, uczą dziecięce ucho słuchać rymów oraz zawierają na koniec pewną mądrość życiową, naukę i przesłanie płynące z historii. Wiersze dodatkowo ćwiczą w dziecku pamięć, to dzięki rymowankom umie ono łatwiej zapamiętywać treść utworów.

Ulubione bajki dla maluchów

Tutaj również warto wspomnieć te najpiękniejsze bajki, prawdziwe dzieła, których nie jest w stanie zatrzeć czas. „Pinokio” autorstwa Carlo Collodi, którego pierwsze wydanie datuje się na rok 1883 jest po dziś dzień wzruszającą i piękną opowieścią, z której płynie nauka, że kłamstwo ma krótkie nogi i liczy się czyste serce. Wszyscy na pewno znamy i kochamy historię o „Trzech małych świnkach” które chociaż małe i słabe nie poddały się złemu wilkowi, bo były sprytne i stały murem jedna za drugą. Ważną bajką jest też „Brzydkie Kaczątko”– porusza bowiem problem wizerunku i piękna, co dziś jest niezmiernie ważną kwestią i ułatwia dzieciom zrozumienie otaczającego świata. Kolejna opowieść to „Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena, równie stara co wzruszająca historia małej sierotki z wielkimi marzeniami. W pośredni sposób mówi też o takich problemach jak ubóstwo, opuszczenie i śmierć- kwestie, które dziecko wkrótce będzie musiało zrozumieć, zaakceptować i uporać się z nimi. Każda z tych bajek uczy i poszerza horyzonty myślowe dzieci, każe im stawiać różne trudne pytania i zastanawiać się nad odpowiedziami.

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.