dzieci

Jak wychować syna na mężczyznę dżentelmen – moje przemyślenia

By  | 

Relacja matki i syna to pierwsza relacja jaką stworzy mały chłopiec z płcią przeciwną. Szanując swoją matkę, nauczy się szacunku do kobiet w ogóle. Poprzez proces wychowania ukazujemy przyszłemu mężczyźnie jak zachowywać się z klasą, tak aby wyrósł na mężczyznę o niezłomnych zasadach i właściwym podejściu do kobiet i wszystkich innych ludzi. Jak można tego dokonać? Jakie wartości należy w małym chłopcu pielęgnować i jakie zasady mu wpajać tak, aby był kiedyś porządnym facetem? O tym właśnie będziemy dzisiaj rozmyślać i spróbujemy znaleźć na to sposoby.

Po co nam mały gentleman?

Kiedy chłopiec rośnie i zaczyna rozumieć różne prawa i zasady rządzące światem, musisz mu wpojić to, co najistotniejsze. By był szarmancki, uprzejmy, pomocny itd. Wszystko czego nauczy się teraz od Ciebie, wyniesie potem w świat. W dorosłym życiu będzie postępował tak, jak nauczysz go teraz, gdy jest jeszcze całkiem mały i być może nie rozumie wszystkiego. Naucz go jak traktować kobiety i czego absolutnie robić nie wolno, dzieki Twojej informacji zwrotnej którą otrzyma po konkretnym zachowaniu (pochwała lub skarcenie) będzie wiedział, co trzeba a czego robić nie wolno.

Przykład mężczyzn

Bardzo istotna rola w budowaniu wzorców mężczyzny, jakim powinien być w dorosłości twój mały synek tkwi we wszystkich mężczyznach w otaczającej rodzinie. Postaraj się więc by miał tylko te najlepsze wzory do naśladowania. Najważniejszy oczywiście będzie dla synka tata i to jak traktuje on kobiety, na drugim miejscu dziadek- szarmancki i uprzejmy. Na tej samej zasadzie działa przykład negatywny, dlatego nie utrzymuj kontaktu synka ze sprośnym wujaszkiem, który uwielbia dwuznaczne żarty.

Twój mały rycerz

Chłopiec uczy się na konkretach, dlatego w różnych sytuacjach życiowych postaraj się by wdrażał ideały gentlemana i wytłumacz mu co, jak i dlaczego. Naucz chłopca dzielić się, ustępować we sporze i kłótni, celebrować wyjątkowe okazje bliskich jak Dzień Babci, Dzień Kobiet. Niech wie, że kobieta ma pierwszeństwo w różnych sytuacjach, tak by mógł otworzyć jej drzwi czy pierwszej podać talerz przy posiłku. Nie pozwalaj na to, by używał wulgaryzmów lub obraźliwych słów, pielęgnuj w nim natomiast umiejętność właściwego używania trzech magicznych zwrotów- proszę, dziękuję i przepraszam- zawsze gdy wymaga tego sytuacja. Spraw by był rycerski, pomagał słabszym, chorym czy młodszym od siebie. To jak traktuje zwierzęta też jest nie bez znaczenia- niehc będzie rycerski w stosunku do słabszych w ogóle.

Czym skorupka za młodu…

Twój trud wychowania z pewnością przyniesie owoce. Będziesz z dumą patrzeć jak twój syn staje się wspaniałym dorosłym mężczyzną, właśnie takim jakiego chciałaś wychować. Będzie to człowiek kulturalny, taki który pomaga innym zamiast zadawać im ból. Nauczy się szanować innych i być po prostu w skrócie dobrym człowiekiem. Takich właśnie mężczyzn potrzebuje nasz świat, a wszystkie przecież wiemy, że jest takich dzisiaj niestety coraz mniej. Naszą rolą jest więc wychowanie jednego małego gentlemana, by mógł naprawiać świat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.