edukacja

Jak rozwijać inteligencję i umiejętność myślenia dziecka

By  | 

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, maluchy są w stanie zaskoczyć nas swoim intelektem już w bardzo wczesnym wieku. To przecież wtedy dziecko najwięcej się uczy, odkrywa, zadaje pytania o wielkiej wadze. Jako rodzice powinniśmy wspomagać ten rozwój kreatywności u dziecka i jak najdłużej podtrzymywać w nim swobodne myślenie, które z czasem likwiduje w nas wszystkich system szkolnictwa.

Pozwól dziecku odkrywać świat!

Często wydaje się nam, że gdy powiemy dziecku raz jak coś działa, będzie ono już wszystko wiedziało. Niestety to tak nie działa, dzieci nie dadzą się nam tak łatwo i szybko przekonać. Potrzebują wszystkiego spróbować na własnej skórze. Dlatego będą testować wytrzymałość swoich zabawek, ubranek itd. Na wszystko będą chciały się wspinać, wszystkiego posmakować, dotknąć nowego przedmiotu. Pozwalaj zawsze na to, by swoimi zmysłami dziecko otestowało, to co jest dla niego bezpieczne. To właśnie tak najwięcej się ono nauczy. Kilka strupów i siniaków nie powstrzyma przecież małego odkrywcy na drodze do zgłębienia tajemnic życia i całego swojego otoczenia. Wszyscy wiemy, że najlepiej uczymy się właśnie na błędach. Zostawiaj więc dziecku pewną przestrzeń swobody, w której może się bez skrępowania poruszać i nabić sobie przy tym czasami guza.

Znikają granice

Dorośli działają schematami. Mają jasne zasady i reguły już dawno wyznaczone przez społeczność w której żyją i nie wychodzą poza granice. To dzieci są pełne nowego spojrzenia, innej perspektywy, nieograniczonej niczym fantazji. Wspieraj inteligentny i twórczy rozwój swojego dziecka. Pomagaj mu rozwijać swoje talenty i umiejętności. Możesz to robić poprzez tradycyjne malowanie i rysowanie, poprzez różne zestawy majsterkowicza i do it yourself. Pamiętaj by dziecko dużo czytało razem z Tobą aby potem kochało czytanie samodzielne. Podsycaj talenty, jeżeli dziecko uwielbia tańczyć w domu, zapisz je do szkoły tańca. Jeśli pięknie śpiewa, niech stanie się członkiem chóru. Kupuj mu mini-instrumenty muzyczne, by przetestować jego słuch muzyczny i zdolność gry.

Rozwijaj myślenie dziecka

Różne układanki, puzzle czy też łamigłówki sprawią, że dziecko będzie przekraczało granice swojego intelektu i coraz bardziej go udoskonalało. Grając w gry planszowe, twój szkrab musi znaleźć nowe metody wyjścia z różnych sytuacji, musi analizować, przewidywać i wyprzedzać rozwój wypadków. To będzie dla niego bardzo cenna umiejętność w przyszłym, dorosłym już życiu.

Kształć jego samodzielność

Dziecko zwykle chce bawić się z Tobą. Ale to właśnie przy samodzielnej zabawie uczy się o wiele więcej. Sprawiasz dzięki temu, że maluszek jest niezależny i potrafi sam zająć się sobą, znaleźć nowe rodzaje rozrywek i nowe sposoby użycia starych i znanych im przedmiotów. Bądź jedynie wsparciem, nie prowadź zawsze za rękę swojego dziecka. Niech zabawa będzie dla niego okazją do twórczego myślenia, przełamywania schematów i pobudzania swojego małego, lub raczej młodego, intelektu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *