dzieci

Jak przygotować dziecko do przedszkolnej edukacji

By  | 

Podjęliście już decyzję o tym kiedy posłać swojego malucha do przedszkola. Wiecie już co dać mu do wyprawki i którą placówkę najbliżej domu wybierzecie. Ale co z przygotowaniem samego dziecka? Jak sprawić by pierwszy dzień w przedszkolu był dniem wyczekiwanym, by był pełen pozytywnych wrażeń?

Pierwszy dzień w przedszkolu bez niespodzianek – tak się da ?

Swój pierwszy dzień w przedszkolu pamiętam do dziś. Kurczowo złapałam się szafki w przebieralni i za nic w świecie nie chciałam wejść do sali pełnej dzieci. Krzyczałam, kopałam, płakałam i szarpałam. Dlaczego? Bo nie byłam przygotowana na szok z jakim się to wiązało. Nowe środowisko było dla mnie czymś nieznanym, a więc budzącym lęk. I to wcale nie tak, że nie lubiłam bawić się z innymi dziećmi, byłam dość śmiałym dzieckiem, ale przestrzeń przedszkola stwarzała pewne obawy.

Skąd takie dziecięce lęki? Otóż dzieci nie lubią niespodzianek. Zwłaszcza tych, gdzie są rzucane na głęboką wodę i mają same nauczyć się pływania. Dlatego właśnie bardzo ważne jest to, by psychicznie przygotować dziecko na nowości. Przedszkole nie może być dla niego wielką niewiadomą. Należy mu o nim wszystko opowiedzieć, opisać dzienną rytunę przedszkola, przekonać, że panie przedszkolanki są najmilsze na świecie a dzieci wspaniałymi kompanami do zabaw i gier. Ważne jest to, by dziecko poczuło, że przedszkole jest dla niego istonym krokiem, życiowym kamieniem milowym, który oznacza wkraczanie w nowy etap dorastania. Niech wie, że idzie do przedszkola dlatego, że jest już tak duże, mądre i samodzielne.

Trenujcie umysł

Kiedy maluch już wszystko o przedszkolu wie i rozumie potrzebę tej instytucji, upewnij się, że jest gotowy by rywalizować z innymi dziećmi. Nie chodzi tutaj wcale o to, by nauczyć dziecko podstaw samoobrony na wypadek walki o ulubioną zabawkę. Raczej mamy tu na myśli rywalizację intelektualną. Dlatego postaraj się ćwiczyć z dzieckiem w domu różne rzeczy jakich uczyć się będzie w przedszkolu. Wspólne rysowanie, malowanie, wycinanie i kolorowanie pomogą mu rozwijać umiejętności manualne i stworzą w nim małego artystę. Dalszym krokiem może być rozpoczęcie podstaw nauki czytania i pisania. Ale nie chodzi wcale o to, abyś wyręczała system szkolnictwa (czy też przedszkolnictwa). Wystarczy by maluch obeznał się z ogólną zasadą tego jak działa pisanie i czytanie, aby nie było to zbyt wielkim wyzwaniem kiedy po raz pierwszy, w otoczeniu innych dzieci będzie musiał przepisać jakieś słowo z tablicy. Wówczas, po domowym treningu nie będzie się to wiązało ze stresem, jest to już bowiem coś, czego wcześniej próbował i nie było to tak trudne.

Skorzystaj z pomocy mam które już to przeszły

Wiele innych matek w Twoim otoczeniu na pewno posyła już dzieci do przedszkola. Podpytaj je jak przygotowywały swojego szkraba. Może będą miały w zanadrzu kilka trików i pomysłowych rad. Ich doświadczenie może być dla Ciebie pomocne. Oprócz tego, spróbuj też zapoznać swoje dziecko z innymi, już starszymi przedszkolakami. Mogą one opowiedzieć mu o swoich doświadczeniach z przedszkolem, opisać swój pierwszy dzień. Tak by dziecko wiedziało, że nie jest jedynym, które wyrusza w tę nową, nieznaną przygodę. Jest to bowiem coś, przez co przechodzą także inne dzieci i jakoś to przeżyły. Przykład innych rówieśników może się tutaj okazać kluczowym elementem, by przekonać dziecko do przedszkola.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.