kobieta

Edukacja przyszłych mam – czyli skąd czerpać wiedzę

By  | 

Każda z nas kobiet jest testowana w roli matki. Bo przecież mamy to w genach ale jednak nigdy wcześniej nie musiałyśmy wiedzieć tylu rzeczy o rozwoju dziecka, o tym co robić trzeba a czego nie wolno. Dlatego jest to najtrudniejszy życiowy egzamin, do którego musimy się szczególnie skrupulatnie przygotować. Jak czerpać wiedzę o tym jak być matką, o tym czego potrzebuje nasze dziecko najbardziej na każdym z poszczególnych etapów rozwoju i dorastania- dziś właśnie o tym wszystkim powiemy.

Nie wstydź się poprosić o pomoc

Po pierwsze pamiętaj o tym, że uczymy się na błędach i nikt nie jest doskonały. To jasne, że nie wiesz wszystkiego ale właśnie po to się uczysz- aby dać maluszkowi tylko to najlepsze i nie popełniać żadnych gaf w wychowaniu i opiece nad dzieckiem. Nie wahaj się więc zadawać mnóstwa pytań, prosić o pomoc itd. W dzisiejszych czasach matki nie są pozostawione same sobie. Wystarczy wyszukać w internecie różne fora, gdzie mamy przyszłe i obecne dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Dodatkowo w wielu miastach, i tych małych i dużych, organizowane są różnego rodzaju warsztaty dla matek. Tak jak amerykańskie szkoły rodzenia, można dziś już u nas znaleźć wszelkie formy publicznej edukacji przyszłych mam. Działa mnóstwo fundacji, które są zaangażowane w odpowiadanie na wszystkie nurtujące nas pytania. Spotykają się tam kobiety takie jak ty, które stają przed podobnymi wyzwaniami. Nie jesteś sama.

Konfrontuj swoją wiedzę z różnymi źródłami

Na pewno wszystkie znamy postawę swoich własnych mam i babć. Kiedy tylko dowiedzą się, że jesteśmy w ciąży spieszą z tysiącem porad i komentarzy. Nie zawsze są one na czasie, bo wiele rzeczy się zmieniło i nie wszystkie sposoby skuteczne dwadzieścia lat temu, są aktualne również dziś. Ale warto jednak ich wszystkich wysłuchać, by potem mieć przegląd różnych stanowisk, pomysłów i in. Możesz porady swoich przyjaciółek, mam, babć skonfrontować potem z innymi źródłami, dzięki czemu wiesz, że są różne dzieci i różne sposoby ich wychowania oraz opieki nad nimi- sama wybierzesz spośród nich ten, który wyda ci się najbardziej odpowiedni dla twojego maluszka.

Literatura specjalistyczna

Rynek książkowy jest pełen świetnych tytułów dedykowanych dla przyszłych rodziców. Kiedy wiesz już, że zostaniesz matką nie będziesz napewno miała problemu ze znalezieniem specjalistycznej literatury. Książki te będą w stanie odpowiedzieć na lwią większość twoich pytań. Dowiesz się dzięki nim także, jak postępuje rozwój dziecka, czego uczyć się będzie w kolejnych etapach dorastania i jak możesz mu pomóc w uczeniu się otaczającego świata.

Nauczysz się wszystkich potrzebnych informacji teoretycznych o karmieniu piersią, zdrowym odżywianiu podczas okresu ciąży i po niej, nie tylko dla siebie ale i maleństwa, otrzymasz wiele praktycznych rad i będziesz wiedziała czego należy się wystrzegać a co jest konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka. To cały ogrom wiedzy jaki musisz pochłonąć, ale nie przerażaj się już na początku. Wiele rzeczy jest oczywistych i instynkt matki pomoże ci zdecydować co jest właściwe dla malucha. Przy tym, kiedy zaczniesz lekturę i swój mały research już w okresie ciąży, będziesz miała mnóstwo czasu na to, by przyswoić sobie wszelkie potrzebne informacje.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.