dzieci

Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry u dziecka

By  | 

Kiedy Twoje dziecko męczy kaszel starasz się znaleźć na to lekarstwo. Jednak niekiedy żadne farmaceutyki nie są w stanie pomóc. Jak znaleźć skuteczne sposoby na kaszel? Czy domowe lekarstwa mogą być bardziej efektywne niż te kupowane? Jak pomóc swojemu dziecku przy złośliwym, uporczywym kaszlu? O tym wszystkim powiem dzisiaj ze szczegółami. Zachęcam również do zapoznania się z artykułem w jaki sposób wzmocnić odporność dziecka.

Domowe syropy na kaszel u dziecka

Na kaszel jak wiadomo najlepsze są zawsze syropy. Wspomagają wykrztuszanie wydzieliny i likwidują kaszel szybciej niż inne sposoby. Jak można przyrządzić swój własny syrop w domu, z naturalnych składników? Oto moje propozycje:

  • syrop z buraka
    – pokrój buraka w kawałki i zasyp cukrem, poczekaj aż całość puści sok. Możesz także w rozkrojonym na połówki buraku wydrążyć dołeczki w których umieścisz cukier, następnie zapiecz całość w piekarniku
  • syrop z cebuli
    – podobnie jak buraka, wystarczy cebulę pokrojoną zasypać cukrem i powstały tak sok podawać dziecku raz dziennie
  • syrop z miodu, czosnku i cytryny
    – w skład wchodzą tutaj rozgnieciony ząbek czosnku, sok z połówki cytryny, cztery łyżki miodu a całość należy odstawić na dwie noce.

Inhalowanie na kaszel ?

Dużą rolę odgrywają w walce z kaszlem regularne inhalacje. Mogą być one wykonane z naparów w których skład wchodzić będą tymianek, szałwia, rumianek oraz olejki eukaliptusowy i miętowy. Starszaki mogą inhalację wykonać z głową bezpośrednio nad naczyniem z parującą wodą, jednak u mniejszych dzieci by uniknąć ryzyka poparzenia warto naczynie ustawić pod łóżkiem, lub obok niego. Wówczas wdychanie może być jednak ograniczone. Najlepiej jeśli posiadacie w domu inhalator.

A co na mokry kaszel

Kiedy nasze dziecko męczy kaszel mokry dobrą metodą jest oklepywanie plecków. Bardzo ważne jest jednak by wykonywać je prawidłowo, w przeciwnym wypadku nie tylko nie pomożemy ale wręcz zaszkodzimy maluchowi. Dlatego pamiętaj, że głowa dziecka musi się znajdować niżej niż reszta ciała podczas oklepywania a także, by twoja ręka była ułożona w formę „łódki”, nie zaś była płasko no i wyczucie to przede wszystkim!

Koniecznie nawilżaj i nawadniaj

Twoje dziecko w okresie walki z chorobą szczególnie potrzebuje właściwego nawodnienia. Niech napoje które podajesz maluszkowi będą w odpowiedniej temperaturze (to znaczy, że nie mogą być bardzo zimne ani bardzo gorące). Pokojowa temperatura, lub lekko ciepłe napoje będa idealne. Sok malinowy, sok z cytryny, miód- to możesz dodać do herbatki. Mleko z miodem także będzie dobrym pomysłem. Suche gardło wyczerpane kaszlem znajdzie ulgę wtedy, gdy w pokoju dziecka będzie odpowiednio nawilżone powietrze. Perfekcyjny będzie tu nawilżacz powietrza, gdy nie masz go jednak w domu możesz równie dobrze użyć pojemników z wodą, które zawiesza się na grzejnikach, albo po prostu wykorzystaj do tego mokre ręczniki. Niech temperatura w pokoju nie będzie zbyt wysoka, ani niska. Optymalne jest około dwudziestu stopni Celsjusza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.