dzieci

Wyznaczenie i stawianie granic dziecku – dlaczego jest ważne?

By  | 

Wiele dzieci rośnie dzisiaj w bezstresowym wychowaniu. Takie dziecko ma totalną swobodę działania i żadnych ograniczeń ze strony rodziców. Taka całkowita anarchia w dzieciństwie nie służy jednak wychowaniu. Stawianie granic, ustalanie zasad, zakazów i reguł w ramach których ma poruszać się nasza pociecha jest niezmiernie istotne. Dlaczego? Tego dowiemy się z dzisiejszego tekstu.

Prawidłowa relacja rodzic – dziecko

Pozycja rodzica jest dziś przez kulturę i różne procesy społeczne bardzo osłabiana, dzieci wyrastają w poczuciu że nie trzeba szanować żadnych autorytetów ani też nikogo słuchać. Jednak każda zdrowa relacja pomiędzy dzieckiem a rodzicem powinna opierać się na wzajemnym poszanowaniu oraz określonej pozycji dorosłego w stosunku do dziecka. Jasne i oczywiste musi być dla dziecka to, że rodzic wyznacza zasady i reguły którymi ma się kierować, nie zaś na odwrót. Tylko tak będziemy mieć pewność, że nasza pociecha będzie się prawidłowo rozwijać, wyrastać w poszanowaniu wszelkich praw i obowiązków a także zbuduje zdrowy system wartości i swoje własne poczucie bezpieczeństwa. Tylko znając granice dziecko może się poczuć bezpiecznie. Nie chodzi jendak zupełnie o strach czy lęk przed władzą silniejszego, obawy przed autorytetami. Raczej wykształcenie w dziecku naturalnego szacunku do osób dorosłych czy o wyższej pozycji w hierarchii społecznej. Tak by umiały w przyszłości funkcjonować w świecie dorosłych bez problemu.

Pięć kroków do wyznaczenia granic

Kilka prostych zasad jest w stanie pomóc nam rodzicom w okiełznaniu maluchów. Wystarczy tych pięć kroków wprowadzić w życie, by zauważyć zmianę w zachowaniu dziecka. Najpierw jednak ta zmiana musi zajść w nas samych, oto co powinniśmy zrobić i jak pracować nad sobą samym by dawać dziecku jasne komunikaty o panujących nakazach i zakazach:

  1. Naucz szacunku ale nie lęku

Nie postępuj autorytatywnie, jak tyran zakazujący dziecku wszystkiego. Staraj się zachować spokój w każdej sytuacji gdy wyznaczasz granice, tak by dziecko nie czuło, że jest to kara albo coś nieprzyjemnego, bo są to po prostu zasady.

  1. Uzasadnij swoją decyzję

Nim zakażesz czegoś swojemu maluchowi, zastanów się dlaczego taka zasada ma sens, po co to robisz i czy rzeczywiście konieczne jest wymyślanie takiej kolejnej reguły w jego życiu. Czy robisz to dla jego bezpieczeństwa i dobra, czy tylko po to by czegoś zabronić z własnej wygody lub lenistwa.

  1. Naucz się empatii

Spróbuj każdą zasadę przeanalizować z punktu widzenia swojej pociechy, czy nie czuje się ono niesprawiedliwie potraktowane, czy nie sprawi mu to bólu i tak dalej. Każda zasada niech będzie sensowna a nie krzywdząca.

  1. Nigdy nie zmieniaj zasad

Trzymaj się raz ustanowionych prawideł. Zmieniając zasady i reguły pokazujesz dziecku, że nie są one nic warte.

  1. Naucz dziecko o potrzebach innych

Używaj osobistego charakteru wypowiedzi. Zamiast mówić „nie wolno” powiedz „nie chcę abyś robił to, ponieważ…” wówczas maluch uczy się, że nie tylko jego własne potrzeby są ważne, że także inni mają swoje własne pragnienia. Tak dziecko lepiej zrozumie zasady i chętniej będzie ich przestrzegać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.