ciąża

Zachowanie dziecka po narodzinach rodzeństwa – radość czy nieustanny spór

By  | 

Kiedy w życiu naszego maluszka pojawia się towarzystwo, czyli kolejne dziecko w naszym życiu i jego rodzeństwo przechodzi wiele zmian. Musi zaakceptować to, że nie jest już oczkiem w głowie rodziców, musi dzielić się bowiem miłością, troską i uwagą z braciszkiem lub siostrzyczką. Dlatego ten czas może być dla naszej pociechy dość ciężki do akceptacji. Co robić aby nasze starsze dziecko nie czuło się odrzucone i zapomniane, jak dać do zrozumienia, że wcale nie kochamy go teraz mniej i nie zeszło na drugi plan? O tym i innych aspektach rodzeństwa właśnie w dzisiejszym tekście.

Przygotuj grunt na zmiany

Każdy boi się zmian, czy  dorosły czy mały człowiek. Postaraj się więc, aby nowości nie przychodziły do życia twojej pociechy znieniacka. Gdy wiesz już, że Wasza rodzina się powiększy zacznij rozmawiać o tym z dzieckiem. Wytłumacz, że do rodziny przyjdzie ktoś nowy i będzie to dla Was wszystkich radosne wydarzenie. Postaraj się aby ciąża była czasem radosnego oczekiwania, nie zaś pełnym obaw z nieznanego. Wyjaśnij, jaką rolę pełni starsze rodzeństwo, tak by było to ważne i odpowiedzialne zadanie a nie przykry obowiązek. Bycie starszym bratem lub siostrą to orgomna frajda. Wreszcie masz kompana do wszystkich zabaw, kogoś z kim możesz dzielić się radością, kogo możesz uczyć nowych rzeczy itd. Wówczas mały braciszek albo siostrzyczka będzie powitane z otwartymi ramionami przez strasze rodzeństwo. Musisz jednak odpowiednio wcześnie komunikować nadchodzące zmiany.

Nie spychaj na drugi plan

Noworodek często odciąga naszą uwagę od starszego dziecka. Jest to przecież maluszek, który wymaga nieustannej opieki i uwagi, starsze dziecko umie się przecież zatroszczyć o siebie. Pamiętaj jednak, że nie możesz dać odczuć drugiemu dziecku, że jest dla ciebie mniej istotne, że nie jest już absolutnym priorytetem. Najlepiej jeśli włączysz starszaka w różne zabawy i obowiązki jakie okupują twoją uwagę przy noworodku. Angażuj starsze dziecko w opiekę nad maluszkiem, wyjaśniaj po co i jak zmieniamy pieluszkę, karmimy i kąpiemy. Niech będzie ono uczestnikiem tych wszystkich czynności, czuje się potrzebnym pomocnikiem i asystentem. Rośnie wtedy jego poczucie wartości, wie że nie jest zapomniany i wykluczony z rodzinnego życia. Jednocześnie musisz rezerwować też czas tylko dla niego. Pamiętaj by bawić się czasami tylko z nim, rozmawiać, dawać sto procent swojej uwagi i miłości, by czuło, że Wasza relacja nie zmieniła się wraz z przyjściem na świat rodzeństwa.

Pokaż zalety bycia starszakiem swojemu dziecku

Spraw by twoje dziecko poczuło się docenione. Chwal je za każdym razem, gdy zachowa się jak dobry starszy brat czy starsza siostra. Aprobuj dzielenie się z maluszkiem zabawkami, troskę o jego bezpieczeństwo i wspólną zabawę. Podkreślaj jego rolę i przywileje starszego rodzeństwa. Wskazuj jego samodzielność i niezależność, to jak wiele już umie. Pokaż, że może jeść pyszności jakich maluszkowi jeszcze nie dajesz, że sam się ubiera i może chodzić później spać. Jednocześnie ukazuj jak dobrze jest mieć młodsze rodzeństwo- towarzysza wspólnych zabaw i przyjaciela na całe życie. Pomagaj im wykreować silną więź emocjonalną, wspólną sympatię i miłość. Daj mu wystarczająco dużo czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji ale też nieustannie wspieraj w całym tym procesie zmian.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.