ciąża

Czy można karmić piersią i butelka jednocześnie? Częste pytanie.

By  | 

Kiedy na świat przychodzi twoja pociecha chcesz dać jej wszystko to, co najlepsze. Dlatego wiele matek decyduje się na karmienie piersią przez bardzo długi czas, nie tylko na początku, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe i potrzebuje koniecznie matczynego pokarmu. Ale czy karmienie piersią wygrywa z karmieniem butelką pod wszelkimi względami? Czy może jednak to karmienie butelką jest wygodniejsze, szybsze i zdrowsze dla dziecka? Zastanowimy się nad plusami i minusami każdej z tych opcji.

Naturalny pokarm matki

Dostarcza wszystkich składników odżywczych dla dziecka. Jest nieuczulające, nie powoduje biegunek ani wzdęć. Zmniejsza ryzyko różnych chorób takich jak astma i cukrzyca. Sprzyja ćwiczeniu mięśni aparatu mowy poprzez czynność ssania. Przy tym także tworzy się nierozerwalna więź matki z dzieckiem, które ma poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Pomaga też mamie przyspieszyć zakończenie połogu, ciało szybciej wraca do normy po okresie ciąży i porodu. Minusy karmienia piersią to poświęcenie jakie się z nim wiążą- kontrolowanie swojej diety przez cały okres karmienia, brak możliwości przyjmowania większości leków, konieczność gotowości o każdej porze dnia i nocy, gdy tylko dziecko jest głodne. Poza tym wygląd piersi ulega znacznej zmianie, nigdy bowiem nie wracają już do dawnego kształtu a dodatkowo zdarza się maluszkowi gryzienie podczas karmienia, co zdecydowanie nie należy do najprzyjemnniejszych aspektów karmienia i może skutkować obrzękami lub stanem zapalnym.

Karmienie butelką – plusy/minusy

Oczywiście sztuczne karmienie nie ma tylu zalet co naturalne. Musimy też pokarm zakupić, przygotować, dobrać idealną butelkę i smoczek itd. Są to więc dodatkowe koszta i więcej pracy. Ale jednocześnie nie ma także żadnych z wad jakie istnieją w przypadku karmienia piersią- pozostawia to mamie większą wolność przy doborze diety, może też zażywać różne leki czy antykoncepcję. Dziecko może wówczas nakarmić także tata- wytwarza się tak dzięki temu wyjątkowa więź także z nim i to już od początku rozwoju dziecka. Sztucznie karmione dzieci lepiej zasypiają i łatwiej możemy kontrolować przyrost ich masy ciała, kontrolując ilość i wielkość posiłków dokładniej niż w przypadku piersi.

Karmienie mieszane czyli z butelki i z piersi

Kiedy ani jedna z metod nie wydaje nam się absolutnie przekonująca możemy oczywiście skorzystać z połączenia karmienia piersią i sztucznego. Pomaga to zwłaszcza tym mamom, które są pozbawione dużej ilości własnego pokarmu i nie są w stanie same wykarmić maluszka pokarmem z piersi. Potrzebują wówczas wsparcia w postaci mleka modyfikowanego. Może się okazać także idealnym rozwiązaniem dla tych mam, które pragną wrócić do pracy albo też muszą przez jakiś czas podróżować bez dziecka. Przydaje się to również w takim przypadku, gdy twój maluszek urodził się słaby i potrzebuje być wzmocniony dodatkowo jeszcze pokarmem sztucznym, tak aby rósł większy i silniejszy. Decyzję o karmieniu mieszanym może podjąć za ciebie lekarz, kiedy widzi że jest to dziecku potrzebne. Sama również możesz się zdecydować na połączenie zalet tych obu sposobów karmienia dziecka, tak aby dać mu wszystko to, co najlepsze. Dobór sposobu karmienia maluszka zależeć będzie przede wszystkim od jego potrzeb, ale też od twojego komfortu, tak byś czuła się wygodnie i była w stanie zatroszczyć się o swoją pociechę a jednocześnie nie poświęcać się nadmiernie na rzecz jego dobra. Jeżeli masz problem z naturalnym karmieniem dziecka – polecam przeczytać artykuł pt. Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.