dzieci

Jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu – parę sposobów

By  | 

Gdy nadchodzi etap ząbkowania u dzieci jest to trudny czas dla nas wszystkich. Maluszek cierpi, więc płacze po nocach, jest niespokojny i marudny, potrzebuje naszej uwagi i bliskości. My natomiast potrzebujemy cierpliwości aby to wszystko przetrwać. Jednocześnie nie możemy znieść widoku męczącego się dziecka, chcemy mu jakoś ulżyć w tym nieprzyjemnym okresie. Dziś więc zajmiemy się tematem ząbkowania i znajdziemy sposoby na to jak sobie z nim radzić i jak przetrwać ten czas.

Jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu?

Pierwsze co przychodzi nam na myśl w takiej chwili, to że chcemy przynieść ukojenie w bólu naszemu maluszkowi. Sami jesteśmy już wyczerpani jego płaczem i złym humorem, daje się to we znaki zarówno nam jak i jemu, boli nas też jego cierpienie. Co robić w takiej sytuacji? Jakie są możliwości manewru rodzica przy ząbkowaniu? Najpierw musisz wiedzieć czego oczekiwać. Dziecko w okresie ząbkowania będzie przechodzić pewne zmiany. Wyrzynanie zębów ma na przykład następujące objawy: ślinienie się, gryzienie wszelkich dostępnych przedmiotów, operowanie paluszkami w jamie ustnej, płacz i rozdrażnienie bez wyraźnego powodu, brak apetytu a także niekiedy gorączka. Są jednak na to różne sposoby.

Przygotuj się pod względem praktycznym

Musisz wyposażyć się w tym okresie w kilka niezbędnych gadżetów. Po pierwsze śliniaczek, bo dziecko inaczej będzie trzeba przebierać kilka razy dziennie. Gdy ma zaś śliniaczek, może śmiało ślinić się do woli. Kolejna rzecz to żele do dziąseł- ulżą one dziecku w bólu miejscowo smarowane na dziąsła. Trzeba także pamiętać o tym, by zapewnić maluszkowi potrzebne tak bardzo w tym okresie gryzaki. Dodatkowo dostępne są na rynku takie, które możemy schładzać z powodzeniem w lodówce- przyniosą uśmierzenie dla wrażliwych dziąseł. Załagodzi także nieustanne swędzenie oraz obrzęk.

Ulgę przyniesie masaż

Bardzo silnie ukrwione i unerwione w tym okresie dziecięce dziąsła możesz okiełznać dzięki ich masowaniu. Możesz stosować jednocześnie żel przeciwbólowy i masaż. Jako ułatwienie dla mam istnieje także niewielka nakładka na palec, która wyposażona jest w specjalne wypustki. Dzięki nim masujesz dokładnie dziąsła maluszka. Nie musisz się bać, że dziecko pogryzie cię, lub nie będzie chciało pozwolić na masaż w jamie ustnej, ponieważ przynosi mu to wyraźną ulgę i samo chętnie będzie w tym uczestniczyć.

Co i jak jeść?

Bardzo istotnym elementem w okresie ząbkowania jest to jak wygląda jadłospis naszego malucha. Oczywiście jedzenie także sprawia mu ból i wiąże się z dyskomfortem. Dlatego właśnie ważne jest aby jedzenie było jak najmniej inwazyjne wobec dziąseł. Niech maluszek je papki, płynne rzeczy, miękkie i chłodne. Temperatura ma także znaczenie, ponieważ ciepłe posiłki będą rozgrzewały i tak już nadwyrężone dziąsła. Chłodne napoje, zupki w temperaturze pokojowej, schłodzone papki- tego potrzebuje nasza pociecha. Możesz także wypróbować ziołowe herbatki na uspokojenie i ukojenie bólu, wzmocnienie odporności – na przykład herbatka dla dziecka z melisy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *